| danaG a întrebat:

Salutari TPU! Urmeaza sa imi deschid un magazin cu accesorii pentru femei si as vrea sa ii pun un nume frumos.Stie cineva cum se traduce cuv bijuterie in lb latina? sau poate stiti voi un nume care s-ar potrivi? un nume norocos? am cautat si in feng shui si in horoscop si...nimic! exclus sa pun numele meu.as dori sa fie ceva mai inspirat, ceva care sa insemne ceva! multumesc! cel mai potrivit, va primi fundita si probabil si o "firma luminoasa" deasupra intrarii in magazin!

Răspuns Câştigător
| fly a răspuns:

Artemisia(femeie pictor in epoca renasterii. specific ca in acea epoca femeile nu puteau picta si ca atare folosea numele tatalui ca sa picteze)ar putea fi un nume frumos.Altul? Eaia(adica "ea"femeia ia.adica cumpara, cu pronuntarea "iaia"). Sau "My store"-magazinul meu; sau in romaneste:"magazinul ei"; sau "Avorio"in italiana sau "Ivory"in engleza.Nu ar fi rau nici "EVEr"adica mereu in engleza cu majuscule pe numele lui Eva si ultimul ce-mi vine in minte acum :"OKra"adica culoarea ocra plus simbolul pozitiv ce poarta cuvantul ok.Succes,ciao ciao;-)

3 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Bijoux ar fi un nume potrivit.si frumos
bijou= bijuterie in franceza

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Talida e un nume de floare parca...
sau ceva cu eva, ca tot ea a fost prima femeie.
bijuterie in latina se spune gemma:d
sper sa gasesti ceva!

| Aero_7920 a răspuns:

Ai putea ceva de genul.Bijux sau Paradise4women.