| Magnific a întrebat:

Saluty o intrebare cam prostuta asa care pe mine ma cam incurca.deci: cum se fac bani din audienta TV? adica daca 1 mil de oameni se uita la un post tv cati bani primesc si de unde primesc acei bani. big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Posturile TV particulare obtin bani, in principal, din publicitate. Cu cat audienta unei emisiuni - si a postului in general - este mai mare cu atat publicitatea pe unitatea de timp costa mai mult. Ca sa-ti dau un exemplu, desi datele nu sunt reale: daca la o audienta de 100. 000 persoane minutul de publicitate ar costa 1. 000 de euro, la o audienta de 200. 000 persoane minutul ar costa 2. 000 euro. Rezulta ca posturile cu o audienta mai mare castiga mai mult din publicitate si de aici batalia pentru rating. Numai bine!

4 răspunsuri:
| amanda33 a răspuns:

Banii ii primesc din drepturile de autor si de transmisiune. companiile de cablu platesc televiziunile iar televiziunile platesc oamenii care apar la tv. iar daca oamenii care apar la tv produc emisiuni care sunt si in alte tari de ex " dansez pentru tine" care nu e de origine romaneasca, producatorii acelei emisiuni, platesc pentru licenta emisiunii si drepturile producatorului, adica celui care a inventat-o. bafta

| Vitalie a răspuns:

Advertisers - persoane care plătesc pentru ca reclama lor să fie văzură de 1 mil. de oameni la un post TV.

| Magnific explică:

Multumesc Tuturor as da la toti raspuns castigator daca s-ar putea sad dar nu se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afli raspunsul citind pe siteul: Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor http://www.arma.org.ro/ro