| chikitoka a întrebat:

" scopul scuza mijloacele" ..are dreptate Machiavelli?

16 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Intotdeauna scopul scuza mijloacele...
Atata timp cat iti stabilesti un obiectiv de indeplinit nu mai conteaza calea si nici mijloacele folosite.
Mult mai important este eficienta si rezultatul obtinut.

| Krina a răspuns:

E util sa urmaresti activ un scop, care sa se transforme ulterior intr-un obiectiv. S-ar putea spune ca "scopul scuza mijloacele". Insa afirmatia nu ramane valabila daca asta presupune compromisuri care depasesc propriile principii.

carla
| carla a răspuns:

In unele situatii, da.

| kh1ss a răspuns:

Depinde de situatie

| remus a răspuns:

In aceste vremuri ce le traim si cum vad majoritatea democratia nimic nu ii opreste ca sa isi atinga scopul, conditia de baza este sa nu aplicam legea junglei...

| claudiarebecca a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este vorba despre oameni simplii nu ar intelege niciodata aceasta vorba pentru ca nu stiu la ce se refera machiaveli cand spune asta, este necesar sa faci orice lucru care sa te aduca acolo unde vrei, chiar si ce nu iti place, poate chiar ce nu ti-ai dorit sa faci in viata ta si poate can altii teau intrebat leai raspuns cam asa,, nu as face asta pentru nimic in lume'' dar exact la asta se refera, sa faci orice ca sa iti atingi scopul, multi oameni puternici si bogati au mers pe aceasta premiza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul in sine poate fi bun dar mijloacele nu pot fi intoatdeauna bune de aceea consider ca aceasta afirmatie a lui Machiavelli nu este, sau nu trebuie sa fie valabila. pentru a ajunje la scopul dorit uneori trebuie sa te folosesti de vicii iar eu nu sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal altfel nu ar fi supravetuit de-a lungul timpului.si am o observatie de facut la afirmatia :"Cine foloseste afirmatia deseori(.)ar trebui sa dea de gandit". Da si daca da de gandit ce? ti se pare ca toti cei de la putere, pentru care scopul scuza mijloacele nu dau de gandit? Dau de gandit si atat.Degeaba dau de gandit cand nimeni nu schimba nimic.Afirmatia va fi mereu adevarata, cel putin pentru cei care au puterea in mana. Fara suparare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e de-a dreptul înfricoșător dacă stai să cugeți mai bine fraza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul scuza mijloacele daca scopul e unul nobil nu ca sa iti atingi tu diferite idealuri materiale si sa incepi sa furi ca un nemancat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fato esti proasta daca nu stii inca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna...cu conditia ca scopul sa fie nobil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si continuarea care e?!

| leluc a răspuns:

Da