| 0anna0 a întrebat:

Se face bani din youtube? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| AccountDeleted a răspuns:

Se fac bani. Dar trebuie sa ai multi abonati ca sa ai multe vizualizari, multe like-uri la clipuri si click-uri pe reclamele aparute in timpul clipului sau in partea dreapta a clipului, altfel nu vei scoate banii din YouTube niciodata si sa ai continut original.

Canalul tau de youtube YouTube se asociaza cu Google Adsense (prin adsense iti vin banii).

- Pana la asocierea cu Google Adsense, trebuie sa fi partener cu youtube, sa activezi "Generarea de bani" si sa nu ai avertismente privind drepturile de autor sau daca starea canalului tau nu respecta termenii si conditile puse de YouTube si trebuie sa ai cel putin 18 ani sau sa folosesti la crearea contului Adsense numele unui parinte, ca atunci cand vei extrage banii sa ii vina parintelui. Iar acesta sa fie de acord.
- Trebuie sa iti faci un cont nou de Google Adsense, separat de care il ai pe YouTube.

- Cand treci de pragul de 10 euro, in ziua respectiva va trimite cei de la Adsense prin posta un plic cu un cod PIN. Acel PIN este "Confirmarea persoanei". Adica confirmi ca tu esti. PIN-ul acela il vei introduce unde iti va cere sa il bagi (iti va aparea o banda rosie ca sa te atentioneze atunci cand intri sa verifici activitatea in Adsense)
- Trebuie sa introduci adresa casei unde locuiesti.
- Dupaceea trebuie sa asociezi canalul tau de YouTube cu cel separat, adica cu contul Adsense. Dupa ce activezi asocierea intre cele doua conturi, cei de la Adsense iti vor verifica channelul de YouTube sa vada starea lui. Poti face si parteneriat cu diferite retele care fac parteneriat. TREBUIE SA AI CATEVA CLIPURI INCARCATE SI SA AI CATEVA VIZUALIZARI, ca sa vada ca te te descurci cat de cat.
- In caz ca iti confirma canalul, deja incepe sa genereze bani clipurile incarcate de tine in functie de vizualizari, click-uri pe reclame si like-uri.
- Pragul de extragere a banilor este de 70 de euro. Daca intr-o luna NU sari peste 10 euro, luna urmatoare se va reseta banii la 0.00 euro, adica o vei lua de la capat. Daca va trece peste 10 euro, atunci ti se va salva suma pentru luna urmatoare si va continua sa creasca in functie de activitatea pe clipurile din canalul tau de YouTube.
- In momentul extragerii banilor, canalul de YouTube si contul de Adsense iti vor fi verificate sa vada starea daca nu respecta regulile impuse de ei. (Vezi mai jos despre ce este vorba)
- Cam atata e tot ce trebuie sa stii.

ATENTIE: Daca abuzezi, adica daca iti pui singura vizualizari dand refresh (F5) la videoclipurile tale si sa iti dai singura click pe reclamele afisate sau sa iti pui prietenii sa dea click, Cei de la YouTube si Adsense vor vedea si poti ajunge sa primesti amenzi sau chiar pierderea accesului la Adsense fiindca este ilegal sa faci asa ceva. Nu iti recomand sa faci asta. Tu risti!

Numai bine iti doresc! kiss kiss

8 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Prin tot felul de parteneriate, prin reclame, etc. Dar ca sa-ti raspund la intrebare. Da se face, foarte putin la noi in tara din pacate dar in alte tari este mai bine.

| KOSTELTHEKID a răspuns:

Da se face postezi un videoclip facut de tine si youtube are un program sau cv de genu care alege videoclipuri care pot ajunge sa fie vizionate de multa lume si daca esti aleasa cei de la youtube te vor contacta siti vor propune sa posteze reclame la inceputu videoului tau in schimb la niste bani pentru fiecare view care vede reclama

| SasNetRomania a răspuns:

Se fac bani nu se face. da se fac dar nu suficient pentru a nu muncii si pentru a nu invata la scoala. Pe scurt fara reclama fortata nu ai sanse sa faci bani.

| luccasluk a răspuns:

Da se fac banii din youtube.
Si Ca sa faci Asta incearca sa te Apuci de un video-vlog Dar sa fie calumea sau sa faci diferite experimente filmândute apoi filmuletele le incarci pe youtube

| darrio2007 a răspuns:

Se fac.

| Pool77 a răspuns:

Se face.

| CPAElites a răspuns:

Pay Per Install + YouTube = $$$

Răspuns utilizator avertizat