| Giinger a întrebat:

Sentimentele sunt de nimic. Te atasezi de o persoana si ea iti distruge lumea. Si de ce? De ce fac unii asa ceva? Oare chiar merita?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Viata nu se limiteaza la simple sentimente. Traiesti cum vrei tu. Intrebarea ta e idiotica. Daca te simti asa de necajita e problema personala, nu mai generaliza! "Te atasezi de o persoana si ea iti distruge lumea" asta inseamna ca lumea ta se rezuma la nimicuri, simple adunaturi de quarci in proportii diferite. Scopul si drumul spre scop sunt importante!

| Bitzy a răspuns:

Merita faptul ca ai incercat:)
Traim deseori sau... arareori clipe frumoase ce ne insenineaza viata si ajungem sa credem ca toate visurile avute pana atunci incep sa se implineasca. Multe din aceste momente ne sunt insa conditionate de o alta persoana. Nu credeam ca cineva isi poate conditiona sentimentele si poate ca multi vor spune ca nu este posibil.
http://www.garbo.ro/articol/Familie/1398/Poveste-falsa-de-iubire.html
Incearca sa zambesti:*
Daca a fost prima sau a2a *iubire, prietenie sau la ce te referi u*
nu te opri! continua!
Gandeste-te la clipele frumoase:)Fiii optimista:X

| Λndrei a răspuns:

Aceste tipuri de persoana prefera sa iubeasca rece, in sensul ca vor sa te faca sa suferi ca sa-si dovedeasca ca sunt iubite.Cel mai bine ar fi sa eviti acesti oameni pentru ca o sa suferi mult si nu o sa te alegi cu nimic special.Trebuie sa treci peste si sa intelegi ca acolo, undeva, cineva abia asteapta sa-ti fie aproape.

| Korrawi a răspuns:

Cred ca dramatizezi un pic. In primul rand, povestea cu sufletul pereche, "the one" si mai stiu eu ce alte tampenii de genul, e doar o poveste... un mit. Daca ar fi fost adevarat, nu cred ca erau atatia oameni nefericiti din punct de vedere sentimental. Parerea mea este ca trebuie sa fii constient/a intotdeauna de toate rezultatele posibile atunci cand esti intr-o relatie. Ca sa ma explic mai bine, cand sunt intr-o relatie, sunt constient ca este posibil ca respectiva sa minta, sa ma insele, sa-mi "distruga lumea", sa stea cu mine din cu totul alt motiv decat cel pe care il sustine.
Asta nu inseamna ca le si face, pana la proba contrarie, dar este posibil sa se intample. Dar am observat ca-mi este mult mai usor sa trec peste ce se intampla daca sunt constient ca se poate intampla si altfel decat ar fi ideal. Si daca se intampla, esti pregatit, parerea mea e ca doare mai tare atunci cand nu te astepti si te da peste cap. Dar daca tu constientizezi faptul ca oricat de perfect/a ar parea, oricat de mult spune si face, exista posibilitatea sa se duca la dracu tot, atunci e mult mai usor sa-ti revii.

| trăncănici a răspuns:

Atîta timp cît te mişti ca om şi nu ţi se răspunde cu aceeaş monedă,e normal să te crezi marginalizat! Mai mult,dezamăgit! Dar nu uita,tot răul spre bine! Toţi avem parte de asemenea sentimente! Important e cum să facem ca aceste sentimente să nu devină realitate,să nu ne afecteze mai mult decît suntem noi dispuşi să acceptăm? Există timpuri care ne şi blochează,şi, hai să zicem că accceptăm, dar cît? Eeeeeeeeee, asta e întrebareaaaaaa! De ce acceptăm? Din mînndrie să zicem?! Hmmm! Rîzgîială?

| janynefeaver a răspuns:

Nu merita sa plangi dupa ei. Daca acea persoana tine la tine cu adevarat, te va respecta si te va iubi. Cat despre ceilalti, uita de ei sau fii indiferenta cu ei. Nu mai pune la suflet totul. Bucura-te de viata, poate ca nu e mereu roz, dar totusi are si ea momentele ei de fericire. Bye

| Xyny10 a răspuns:

Si eu ma intreb acelasi lucru.Eu mereu imi raspund la asta spunandu-mi ca oameni ar trebui sa incerce sa se inteleaga mai bine si sa observe ca au cate ceva in comun cu fiecare persoana.Uni oameni judeca dupa coperta si nu se uita in interiorul tau sa vada cum esti spunandu-ti lucruri rele si ranindute.Am trecut prin asta si e foarte greu.Atata timp cat ai oameni langa tine care au putut sa te priveasca si pe interior si sa nu te judece gresit este bine.Cu timpul ai sa gasesti oameni care o sa invete sa te iubeasca si privindute din exterior si pe interior.

| KriegShoot a răspuns:

Pai depinde de ce persoana te atasezi. Daca tu il iubesti pe unu care il doare in *** de tine, sau care are un caracter de nimic, la ce te astepti?