| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva o reteta buna de ketchup/sos de rosii?

Răspuns Câştigător
| Flori a răspuns:

Eu am gasit doua retete interesante pe internet si le-am incercat.Te sfatuiesc sa incerci si tu.Sunt foarte gustoase si extrem de usor de facut:
Sos de rosii
Ingrediente:1/2 l bulion; 1/2 linguri zahar; sare dupa gust; 100 ml ulei; 3 linguri rase de faina
Mod de prepararetongueunem uleiul la incins si adaugam cele 3 linguri de faina. Lasam sa prajeasca un pic apoi stingem totul cu 1/2 litri bulion. Cand da in clocot adaugam 2 linguri zahar si sare dupa gust. Lasam sa dea 2-3 clocote, apoi se poate lua de pe foc.

Ketchup
Ingrediente: 4 kg rosii; 3 kg gogosari; 0.5 kg ceapa rosie; 2 teline; 1 lingura otet; condimente(oregano, rozmarin, chilli, ceapa granulata, usturoi granulat); 2 linguri zahar
Mod de preparare:Rosiile se taie in patru, iar apoi se storc, pentru a indeparta coaja si samburii. In continuare, se toaca ceapa, gogosarii si telina, si se pun peste sucul de rosii.Amestecul se fierbe cam o ora, pana cand legumele sunt fierte. Se adauga apoi condimentele si se toaca amestecul in blender(pentru a obtine consistenta cremoasa a ketchup-ului). [Daca a iesit prea gros, mai punem putina apa si lasam sa fiarba cateva minute. Ketcupul se pune in sticle bine spalate si uscate, se infasoara in hartie si se fierb.]

1 răspuns:
| alex112_1427 a răspuns:

Ehh...cam nasoala intrebarealaughingrolling on the floor