| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ca orice nou angajat intr-o firma are o perioada de proba, acomodare de 3 luni. Sau 6.
Este corect daca dupa aceasta perioada, o persoana angajata intr-o firma de IT sa fie data afara pentru mici probleme de vorbire (adica pentru ca e mai emotiv mai vorbeste cu „aaaa" sau are o mica balbaieala la inceput de conversatie)? Aceste lucruri intampladu-se rar/

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca te referi la perioada de proba.
Daca angajatul nu corespunde tuturor cerintelor postului atunci este legal sa nu fie pastrat in firma.
Numai pentru balbaiala ma indoiesc ca ar fi concediat un salariat din IT, mai ales daca este bun in profesia ta. Ar putea fi concediat doar daca ar lucra in relatii publice sau alt post unde se cere o vorbire clara si literara.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pana la urma perioada de proba este tocmai pentru ca angajatorul sa-si faca o parere corecta despre candidat.Nu cred ca o mica balbaiala sa fie cauza,probabil ca altele sunt cauzele,sau poate ca impresia generala nu e buna.
Acuma, spune si tu, daca pui un balbait la relatii cu publicul sau la call-center...e dezastru!
Chiar daca micul defect este insesizabil, nu ai ce face, ca patronul(angajatorul) este cel care zice Da sau BA.
Asa ca ...mai bine ai cauta un logoped.
P.S.Vad ca nici cu scrisul nu te descurci prea bine. Se scrie "balbaiala" si nu "balbaieala".

| KodrutZ a răspuns:

Nu e perioada de proba/acomodare, ci perioada de contract determinat. Dupa aia ti se poate face pe perioada nedeterminata sau poti fi eliberat din functie fara a fi nimeni nevoit sa iti dea explicatii. In cazul pe care il mentionezi tu, daca respectivul lucra pe tech support sau alte chestii care necesita interactiune cu clientul/prezentari, e posibil sa fie o problema bilbiiala. Sau poate nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, pur si simplu.

| Miihaa a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai sa iti spun ca din ce ai spus tu, lui i s-a mai facut o chestie.
El a fost pe perioada nedeterminata in contract. Dupa 3 luni i s-a spus aceasta problema si ca se prelungeste perioada de proba cu 3 luni si se desfiinteaza contractul pe perioada nedeterminata si face contract pe perioada determinata de 3 luni. Daca in aceste 3 luni nu se va rezolva problema lui de vorbire fa fi dat afara.
Parere.

| KodrutZ a răspuns (pentru Miihaa):

Pai stai asa. De ce a semnat ca se desfiinteaza pe perioada nedeterminata? Eu cred ca astia se oftica ca i-au dat salariu prea mare si l-au luat de prost acuma si vor sa scape de el. CE FACE, MAI EXACT? Eu de exemplu scriu. Ca freelancer, dar am facut-o si ca angajat. In principiu, pot sa o fac in pijamale, stind in cap, cu doua monitoare din care pe unul am p0rn cu pitici, pot sa ascult manele sau black metal la maxim, pot sa lucrez 20 de minute pe zi, pe aia care ma platesc ii doare in shpitz - ii intereseaza doar produsul final, nu cit si cum stau eu sa lucrez. In cazul lui, daca nu are nevoie sa interactioneze cu clientii/sa faca prezentari, duma cu problema e doar un pretext. Poate sa ii dea in judecata sau sa mearga mai departe si sa isi vada de treaba. Eventual sa provoace la o discutie un shef-shefutz si sa il faca sa zica adevarul, discutie pe care sa o inregistreze.

| Miihaa a răspuns (pentru KodrutZ):

El e pe programarea calculatoarelor

| KodrutZ a răspuns (pentru Miihaa):

Mdah, mai lamurit mai mult de o gramada. Pe ce post, mai exact? Daca nu e team leader sau macar senior, atunci pretextul cu bilba e penibil. Iar el e un mare tont ca a semnat schimbarea contractului de munca din nedeterminat in determinat. In alta ordine de idei, sint destui programatori care lucreaza pe cont propriu si scot lejer 10.000+ RON pe luna fara mari batai de cap. Nimic nu il tine legat acolo, nu e ca si cum ar avea 59 de ani, diabet, experienta pe viata de matriter/strungar si nu l-ar angaja nimeni.

| LePotato a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva.
Altul e motivul happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu conteaza motivul.
A expirat perioada de proba.

| Miihaa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

A expirat perioada de proba si trebuie sa vad daca il tin sau nu. Si atunci il dau afara pentru ca are problemele pe care le-am scris mai sus.

| suntserios a răspuns (pentru Miihaa):

Adica tu esti angajatorul? si vrei sa dai afara pe cineva din IT pentru ca e balbait?

| Miihaa a răspuns (pentru suntserios):

Nuu. Am un prieten care are problemele si trebuie sa fie dat afara.

| suntserios a răspuns (pentru Miihaa):

Clar motivul e altul

| Miihaa a răspuns (pentru suntserios):

La acest lucru m-am gandit si eu, dar de ce sa nu il spuna pe cel adevarat? De ce sa minta?

| AleXzpm a răspuns:

Nu exista asa ceva, poate nu e capabil sa isi duca taskurile la bun sfarsit nu il da nimeni afara Mai ales in IT doar pentru vorbit.

| Miihaa a răspuns (pentru AleXzpm):

El a fost laudat ca face lucurile bine, doar ca are problemele de vorbire

| AleXzpm a răspuns (pentru Miihaa):

Atunci go la CEDO. Nu exista asa ceva, plus. daca e IT si face lucrurile bine ce ii pasa? ca isi gaseste in 1 luna ceva mai bine platit. Cererea e mai mare decat oferta.

| xxCargoXXII a răspuns:

DA se poate, si ti-o spun din pro experienta...

| Miihaa a răspuns (pentru xxCargoXXII):

Pai ce s-a intamplat? Poti sa imi scrii intr-un mesaj daca nu iti place sa imi raspunzi aici

| AnneMary16 a răspuns:

Nu este corect sa stii. pentru ca daca are probleme de vorbire asta nu inseamna ca nu se descurca bine la munca, asta nu ar trebui sa il descurajeze. este omenesc sa ne balbaim sau sa spunem : aaaa este ok. deci pentru mine nu ar fi o problema acest lucru