| mistamc a întrebat:

Stiti care vreo firma care a riscat si nu a reusit?
multumesc.

1 răspuns:
| nechitagabriel a răspuns:

Păi majoritatea firmelor care dau faliment se poate spune că au riscat şi nu au reuşit, dar dacă vrei 2 exemple de companii mari care au riscat cu 2 produse:

Coca Cola cu the New Coke, vroiam să le taie din elan celor de la Pepsi şi au crezut că o reţetă nouă de Coca Cola i-ar ajuta să domine piaţa de răcoritoare.

Iar al doilea exemplu ar fi Google cu 2 produse, Google Buzz şi Google Wave, sunt 2 produse în Google a investit foarte mult timp şi foarte mulţi bani, dar ambele au murit încet încet.

Mai poţi spune că şi Microsoft cu mp3 playerul lor Zune, care a fost lansat în aceeaşi perioadă cu iPod şi după cum ştii, iPod a dominat clar piaţa de mp3 playere.

Să-mi spui dacă ai nevoie de detalii în plus sau dacă ai nevoie de clarificări.