| Mihai007005 a întrebat:

Stiti ceva de STAR MEDIA AGENCY STUDIO? are sediul in Bucuresti, in piata natiunilor unite. E escrocherie?

Răspuns Câştigător
| cevdet a răspuns:

Va fi foarte greu.
Prima data anunta-i ca vrei sa reziliezi contractul (daca ii gasesti, de regula dispar). Vor refuza, te vor ameninta, etc. Nu te speria. Spune-la ca depui plingere la Politie pentru inselaciune (nu ii va speria) si ca anunti toata presa. Ei bine, ei de presa se tem, pentru ca asa afla toata lumea de ei si nu mai gasesc pe cine sa pacaleasca. Mult succes!

32 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

Mare excrocherie! Iti cer bani si iti spun sa astepti sa te cheme pentru sedinte foto. Astepti mult si bine.
Totusi, nimeni nu se intreaba DE CE sa platesc eu, ca sa le fac lor reclama? Garantie? Daca e vorba sa incasez, ma duc sigur. Sa-mi dea ei o garantie ca ma vor chema. Nu te lasa pacalit!

| Mihai007005 explică (pentru cevdet):

Din pacate am fost deja pacalit si am platit o parte din aia 300 de euro pe care ii cer aia si am semnat si ceva contracte (2). Vreau sa anulez contractul, dar este o problema, nu sunt sigur daca am inteles pe deplin ce scrie in el, adica, in caz ca n-am platit suma de 300 de euro (pe care o cer ei), daca anulez contractul va trebuii sa ii platesc in continuare? si cum pot sa il anulez? Multumesc pentru ajutor.

| Mihai007005 explică (pentru cevdet):

Desi de obicei nu pic in asemenea plasa, eram adormit si m-au lingusit pana m-au fraierit. Asta e, e vina mea ca am fost un fraier.

| Mihai007005 explică (pentru cevdet):

Multumesc pentru sfaturi.Dar totusi, nu prea am o dovada ca sunt escroci (faptul ca in mod normal agentiile de casing/modeling nu cer banii e destul?)

| cevdet a răspuns (pentru Mihai007005):

Da, asta e o dovada. E destul. Cu contractul, chitanta si tot ce ai de la ei. De altfel, Politia ii stie, trebuie doar plingerea.

| cevdet a răspuns (pentru Mihai007005):

Va fi foarte greu.
Prima data anunta-i ca vrei sa reziliezi contractul (daca ii gasesti, de regula dispar). Vor refuza, te vor ameninta, etc. Nu te speria. Spune-la ca depui plingere la Politie pentru inselaciune (nu ii va speria) si ca anunti toata presa. Ei bine, ei de presa se tem, pentru ca asa afla toata lumea de ei si nu mai gasesc pe cine sa pacaleasca. Mult succes!

| yioana010 a răspuns:

Da!

| Ioan48205 a răspuns:

Exact aceiași greșeală am făcut.o si eu,doar ca mi-am dat seama la timp si am reușit sa strâng ceva dovezi, o sa ma duc sa depun plângere la politie zilele astea, dupa ce încerc totusi sa vorbesc cu ei amiabil, sa nu zică ca nu am făcut.o, cine mai vrea sa isi recupereze banii plus o eventuala dobânda sa ma contacteze, nu si-au ales-o bine cu mine pentru ca sunt in domeniu juridic. Ce au făcut se incadreaza cu ușurință la înșelăciune "Art. 244

Înşelăciunea

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani"

| Ioan48205 a răspuns (pentru Ioan48205):

Ma puteți contacta in PM sau prin mesaj la 0757633522, pentru recuperarea prejudiciului.
NU ii lasati sa va ia banii fiti ACTIVI nu PASIVI!

| Tocila_Raisa_1985 a răspuns (pentru Ioan48205):

Si eu vreau sa-mi recuperez banii

| agnesiay a răspuns (pentru Ioan48205):

Buna,și-a recuperat cineva banii de la ei?

| yioana010 a răspuns (pentru agnesiay):

Am si eu aceeasi intrebare?
Functioneaza sa mergi la ei, sau va trebui la politie pentru a recupera banii?

| Ioan48205 a răspuns:

Am format deja un grup cu persoanele prejudiciate, cine mai vrea sa adere sa imi lase mesaj la numărul de mai sus

| Micaela007 a răspuns:

E o mare escrocherie! Am patit-o, am platit 100 de euro din cei 300 in ziua in care am incheiat contractul si la cateva ore m-am intors( dandu-mi seama de greseala pe care am facut-o) si am depus o cerere de reziliere.Gagica aia blonda, Narcisa Maria mi-a trantit in fata ca,, nu stie daca imi voi primi banii inapoi, ca sa astept 30 de zile, sa evalueze avocatul lor problema''.O minciuna gogonata.Am depus plangere la politie, la sectia nr.14. Dupa doua saptamani, un politist mi-a spus ca nu e de competenta lor, ca l-au interogat pe administratorul firmei Andrei Filip si ca nu pot sa il acuze de inselaciune. Este nevoie de mai multe plangeri pentru ca politia sa isi dea interesul si sa faca ceva! Asa ca iti recomand sa depui si tu plangere, la aceeasi sectie, sa inteleaga si Politia Romana ca oamenii astia sunt in pericol public! Astazi am primit un mail de la aceasta firma si mi-au spus ca pentru rezilierea contractului trebuie sa platesc restul de bani! Ca sa vezi ce marlani! Incearca sa ma sperie, dar sa vedem care pe care.Eu sunt dispusa sa merg in instanta, mai ales dupa acest mesaj.Ar trebui sa facem o mica alianta impotriva lor, doar asa putem sa ii demascam. Nu te lasa intimidat, ia-i tare ca nu sunt decat niste gunoaie ordinare, niste paraziti infecti si milogi!

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

Si eu tot 100 de euro am platit, dar inca n-am facut cerere de reziliere si nici nu prea am bani pentru transport pe moment.M-am gandit sa le spun pe fata ca sunt niste escroci si sa ii ignor. Dar, mi-e sa nu se ajunga la alte probleme.

| Mihai007005 explică (pentru Mihai007005):

Pe 8 ar trebui sa ma sune pentru ceva album.

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

Nu voi mai face nici o poza si nici nu le voi mai da bani. Peste cateva zile ma vor suna si o sa vorbesc cu ei. Am trimis mesaj aici pentru ca nu ma lasa sa iti trimit tie.

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

Vrei Facebook-ul meu sa te tin la curent cu ce se intampla?

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

Pana acum nu m-au sunat.Pe 8 au zis sa vin sa fac poze.Mult mi-ar placea sa nu mai iau legatura cu ei, dar cred ca ma vor suna fix in acea zi. Daca suna le voi zice ca vreau sa reziliez contractul. Daca vor sa vin la ei sa vorbim fata in fata le voi spune sa vina sa ma ia ca n-am bani de transport. In caz ca nu ma mai suna zilele astea, nu ii sun nici eu si daca ma vor suna pana la urma as prefera sa nu le raspund.

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

M-au sunat pe 7 si am vorbit putin cu ei.Le-am zis ca vreau sa reziliez contractul si dupa au zis ca noi i-am lasat pe ei cu ochii in soare si ca daca spuneam din timp putea chema pe altcineva. Au zis de asemenea ca cererea de reziliere trebuia facuta la maxim 24 de ore de la semnarea contractului. Dupa ce au spus asta s-a intrerupt conversatia din cauza lipsei de semnal si nici nu au mai sunat si nici eu nu i-am sunat.Pe moment e bine, nu ii sun sau ceva pentru ca nu vreau sa am probleme (nu vreau sa mai cheltui bani, familia mea are un buget destul de mic). Chiar sper sa nu mai aud de ei si sa nu ma mai sune. Multumesc pentru ajutor, eram cam stresat si vorbind cu cineva despre asta m-a m-ai ajutat.(am incercat sa iti trimit mesaj dar nu ma lasa)

| Micaela007 a răspuns (pentru Mihai007005):

Am scris un răspuns, dar se pare ca am avut probleme sa se încarce. Este decizia ta, eu nu pot sa te oblig sa depui cerere sau sa te cerți cu ei cum am facut - o eu.Dar un lucru e clar:sa nu mai cazi în plasa lor, posibil or sa te mai contacteze ca sa te intimideze, sa plătești în continuare. Sa nu cedezi acestui joc murdar.Atata timp cât ei nu au nicio evidenta ca desfășoară activități cinstite, vorbele și contractul lor nu valorează nimic.Sa știi ca în noul cod civil sunt multe drepturi aparate, precum acela de a te retrage oricând dintr-un contract, pe motiv ca Îți poate aduce prejudicii, așa cum se întâmplă în cazul de fata. Dacă te uiți pe site-ul lor nu au nimic care sa demonstreze ca într-adevăr promovează ceva.Niciun spot publicitar, niciun brand adăugat ca partener, nimic! din ăsta reiese foarte ușor ca e o minciuna, ca sa nu mai spun ca ei percep niște taxe în avans, ceea ce nu se întâmplă la adevăratele firme publicitare, crede-ma! Și au și un tupeu nemărginit sa se autodesemneze,, oameni seriosi". Ăștia merită să înfunde pușcăriile, sa muncească pe brânci! Dacă mai ai dubii sau te mai deranjează, poți sa îmi trimiți mesaj sa discutam.Eu am devenit imuna la minciunile lor.Numai bine!

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

M-au sunat din nou azi ca sa ma prezint maine la sedinta, desi le-am zis ca vreau sa reziliez contractul.A spus ca trebuie sa platesc neaparat aia 300 de euro si dupa pot sa il reziliez.

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

Le-am zis ca nu vin ca n-am bani si ne-au amenintat ca ne da in judecata, ca ajungem la tribunal etc. Administratorul firmei se numeste Marius Andrei Filip... Mi-ar placea sa le rup contractele care le-a semnat mama mea. happy

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

Cand am spus ''ne-au amenintat '', m-am referit la mine si la mama mea.Le-a spus (mama) ca am gasit plangeri pe net ca sunt escroci, dar ei au spus ca nu este adevarat, ca este vorba de alta agentie. Sunt curios, in cazul dvs. cum a decurs situatia?

| Mihai007005 explică (pentru Micaela007):

M-au sunat acum vreo 10 zile (cam pe 14) si mi-au spus ca trebuie NEAPARAT sa vin sa fac albumul si sa platesc banii.Le-am spus din nou ca vreau sa anulez contractul, dupa care ne-au amenintat ca ne da in judecata.Am continuat cu ''Doamna, vreau sa reziliez contractul!'' pana cand au inchis. De atunci nu m-au mai sunat si sper sa n-o faca. Multumesc pentru sfaturi big grin

| ingerash81 a răspuns (pentru Mihai007005):

Si te au sunat?

| Mihai007005 explică (pentru ingerash81):

Nu m-au sunat de pe 14 parca si nici nu o va mai face

| Grigoriu_Diana_1967 a răspuns (pentru Mihai007005):

DA, pentru că și eu am fost înșelată!

| Grigoriu_Diana_1967 a răspuns:

Pe data de 23 iunie 2017 eram în fața magazinului Cocor când am fost acostată de un tânăr care m-a invitat la etajul 2 al magazinului la sediul SC. STAR MEDIA AGENCY STUDIO. SRL unde o domnișoară pe nume Alexandra care până înainte de Paști răspundea la nr. de telefon 0722449100 mi-a propus o ședință foto pentru un catalog de evenimente pentru care trebuie să plătesc 120 lei garanție că voi veni cel puțin odată din cele 6 ședințe pe durata unui an de zile, așa cum prevede contractul pe care l-am semnat. Recunosc că am plătit cei 120 lei, mi-au dat și contractul pe care scrie că sediul firmei este în Mun. București, sector 4, Piața Națiunilor Unite nr 3-5, bl. CUI 37108541. După câteva zile, m-au sunat de la această agentie și mi-au propus să mă întâlnesc cu directoarea agenției pentru că are pentru mine o ofertă specială. Am fost la adresa din Bulevardul Cantemir nr. 20 și m-am întâlnit cu o femeie înaltă slabă și blondă care mi-a propus un alt contract de 800 de euro din care, spunea ea, că ei îmi sponsorizează 500 de euro iar eu trebuia să le dau doar 300 de euro și mi-a băgat în ochi un contract și aproape că mi-a pus în mână un pix să semnez acel contract. Nu m-am grăbit să îl semnez, l-am citit cu atenție și, pentru că ceva mi s-a părut în neregulă ( cred că nu avea ștampila firmei, dacă m-ai țin bine minte) AM REFUZAT! Mi-a mirosit a țeapă și am zis că dacă e să pierd, păi voi pierde doar 120 de lei dar în nici un caz nu mă voi lăsa țepuită de 300 de euro. De atunci, am sunat de câteva ori, am vorbit cu acea domnișoară Alexandra care m-a tot dus cu vorba și văd că acum nu mai răspunde de loc la telefon. Bine că nu am pierdut mai mult de 120 lei dar mă gândesc să depun plângere pentru înșelăciune la Poliția Capitalei.

| Cristi_Cristi_1997_dZV3 a răspuns:

Salut, ai rezolvat problema cu ei? Le-am dat doar 120, dar aș încerca să-i recuperez dacă se poaye ușor.

| yioana010 a răspuns (pentru Cristi_Cristi_1997_dZV3):

Buna, ai reusit sa iti recuperezi banii?

| Laurentiu_Constantin_1994 a răspuns:

Salut am patit-o am platit 100 de lei prima data cand mau racolat pe la uniri magazin terranova

| Mihai007005 explică (pentru Laurentiu_Constantin_1994):

Macar nu ai platit si din aia 300 de euro.