| anonim_4396 a întrebat:

Sunt asociat si as dori sa ma retrag din societate. Cum sa formulez cererea de lichidare?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie apelat la un notar pentru ca totul se face si in urma deciziei adunarii generale a asociatilor. Totul se face pe cale juridica deoarece si societatea trebuie sa aiba actualizata situatia la Registrul comertului. Celalalt asociat sau asociati trebuie sa accepte partile tale sociale.Mergi la notar sau avocat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 226 din Legea nr. 31/1990 retragerea unui asociat dintr-o societate se poate face cu acordul celorlalti asociati ori prin hotarare judecatoreasca, daca nu obtine acordul. Vorbeste cu ceilalti si depune o cerere in acest sens la conducerea societatii, de obicei se discuta si aproba in adunarea generala extraordinara. Tot aici, in baza bilantului, se va putea stabili si suma pe care urmeaza s-o primesti, proportional cu numarul partilor sociale detinute de tine. Succes si numai bine!