| shazz a întrebat:

Sunt asociat unic la o firma si vreau sa trec firma pe numele tatalui meu, pentru ca plec de tot din tara. Din cate stiu eu trebuie mers la registrul comertului cu toate actele, completat niste formulare si dat banu'. Mai trebuie facut ceva si cam cat ma costa? Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci transmiterea partilor sociale catre tatal tau, in conformitate cu prevederile Legii nr.32/1990, art.202 si 203(astfel cum au fost modificate prin OUG nr.54/2010). In primul rand, in calitate de asociat unic, va trebui sa iei o hotarare de transmitere a partilor sociale, care se depune la ORC si se publica in Monitorul Oficial, partea a IV-a. De la data publicarii curge un termen de 30 zile, in care creditorii societatii, inclusiv ANAF, pot face opozitie la transmitere. Transmiterea va opera dupa expirarea termenului de 30 zile(daca nu s-a facut opozitie) ori la data comunicarii hotararii judecatoresti de respingere. Apoi va trebui sa inchei un act de transmitere a partilor sociale si sa fie actualizat actul constitutiv si acestea se depun la ORC.
Cu ocazia depunerii hotararii de transmitere la ORC vei afla si costul. Succes si numai bine!