| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o batrana in varsta de 80 de ani iar in 2005 am fost pacalita de un individ care printr-un act de vanzare-cumparare mi-a luat casa. Dupa un lung proces anul trecut am castigat casa. Deoarece sunt batrana si nedeplasabila cu grad de handicap am facut o procura unei nepoate pentru a ma reprezenta unde este nevoie.Va intreb ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia casei cu acte in regula:la fisc, la renel, pentru intabularea casei. ce acte imi trebuiesc? va multumesc ( de fapt pentru bunica meahee hee)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu decizia judecatoreasca (definitiva) se merge la un notar care sa faca intabularea si apoi cu extrasul (in copie) din cartea funciara (dupa intabulare) si copie dupa hotarea judecatoreasca se merge la primarie, Enel, fisc, telefon etc. Poate merge cine are imputernicirea.

3 răspunsuri:
| Bocanila a răspuns:

Sincer nu stiu laughing)))

| Ana9330 a răspuns:

Mai bine ai intreba pe cineva mai in varsta, o ruda, mama la o colega de a ta. Te descurci tu cumva happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hotararea judecatoreasca, ramasa definitiva si irevocabila, se prezinta la Oficiul/Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara de care apartine localitatea bunicii si pe baza acestei hotarari se va face intabularea in cartea funciara pe numele bunicii. Apoi, cu aceeasi hotarare judecatoreasca ori cu extrasul CF obtinut dupa intabulare se merge la toate organele si firmele unde este necesar, pentru luarea in evidenta si incheierea contractelor. Notarul public nu are nici o treaba. Bineinteles ca se va merge si cu actul de identitate. Numai bine!