| anonim_4396 a întrebat:

Un salariu de 5500 lei net (aproximativ 10000 lei brut). Doresc sa trec de la contract de munca la pfa. Compania la care lucrez imi va plati tot brutul, adica 10000 lei pe luna si eu la sfarsitul anului declar la anaf declaratia unica cu taxele si impozitele pe care trebuie sa le dau statului?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pfa la norma sau la venit real?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In luna ianuarie a anului viitor.

| zilog a răspuns:

ATENȚIE LA TAXELE si impozitele necesare
pentru ca tu vei fi obligată să plătești TVA la banii respectivi

Apoi va trebui să plățșți impozit pentru pensie
va trebui sa platesti sănătate
va trebui să plătești taxă pe profitul respectiv ca si PFA

APOI TU NU AI VOIE SĂ CHELTUIEȘȚI BANII RESPECTIVI
PENTRU CĂ TU EȘTI PERSOANĂ FIZICĂ
IAR PFA-UL este persoană juridica

așa că tu va trebui să treci banii de la persoana juridica la persoana fizică

ca să ai voie să ii cheltuiești
in momentul in care treci de la PFA la PF banii ca să ii poți da pe mici bere intretinere excursii ce mai iti doresti tu

atunci statul vine sa te mai impoziteze inca o data cu 16%

| zilog a răspuns:

Dacă iți faci firmă SRL poți să nu îți plătești sănătatea si să rămâi dator cu ea
mai poți să nu te angajezi deloc pur și simplu poți să fii patron și doar atât

NU ȘTIU DACĂ NU CUMVA S-AU schimbat lucrurile pentru că eu vorbesc aici de anul 2015

Am un forte bun prieten ca un frate care a avut firme si a dat faliment pentru ca i-a dat 2 taxe forfetare si gata la linistit

dar el nu era angajat deloc pe firma respectiva
nu platea nimic nici sanatate nici impozit pe salariu că nu era angajat deloc!

| badpanda a răspuns:

Cele mai multe avantaje le are angajatul.In momentul in care ai firma esti pe teren minat.O simpla gresela si devii inamic public adica evazionist cu dosar penal, controale de la entitati care nici macar nu stiai ca exista.
Cu salariul tau o sa ai o pensie decenta.Cu pfa o sa ai in functie de cat platesti. daca platesti pentru 4 ore o sa ai acum mai multi bani in mana si doar cateva sute de lei pensie.
Stai acolo unde esti ca ai mai multe drepturi decat patronul.
Cu pfa te poate da afara oricand cu un simplu cuvant.Ca angajat trebuie preaviz, motive intemeiate si il poti da in judecata oricand.Ca angajat ai concediu platit si 28 de zile sarbatori platite.Cu pfa trebuie sa lucrezi si de Craciun daca vrei bani.
Daca vrei un imprumut de la banca ai toate portile deschise cu salariul tau.Cu pfa nici nu se uita la tine.