| pufulet a întrebat:

Unde as putea sa depun banii economisiti pentru zile mai negre si cine poate sa beneficieze de ei dupa moartea mea?

4 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Poti sa ii depui la orice banca doresti, poate eneficia persoana care doresti tu daca pui o clauza de inputernicire sau dispozitie testamentara, daca nu faci acest lucru banii vor fi mosteniti de mostenitorii legali.

| DiMoDi a răspuns:

La orice bancă, într-un cont de economii la vedere sau la termen... condiţiile diferă de la o bancă la alta şi se modifică în timp, deci e mai bine să te interesezi direct la fiecare bancă în parte (eu aş opta pentru OTP). Oricum, e mai bine să alegi o bancă cu tradiţie solidă, decât una nou apărută. Beneficiari sunt moştenitorii testamentari, sau poţi trece la clauză de împuternicire pe oricine doreşti. De asemenea poţi menţiona ca are acces la bani oricând sau numai după decesul tău. La orice bancă alegi să-ţi faci respectivul cont, e bine să ceri detalii amănunţite (fii atent la ce alegi şi la posibilele implicaţii! )happy

| DenissaDeea a răspuns:

Puteti depune banii unde credeti ca ii mai rentabil pentru D. voastra! sau de exemplu ii poti pune la CEC si ii cresc si o mica dobanda lunara la suma de banii depusa, de banii poate benificia oricine, daca e trecuta in contract pe langa titular si imputernicit o persoana care o doriti, sau copii D. voastra automat dupa deces au dreptul ca titulari mostenitori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La ora actuală BancPost oferă cea mai atractivă dobândă de pe piață.
După moartea ta, beneficiază soțul supraviețuitor și apoi copii.
Dacă ai o anumită preferință privind o persoană, o poți trece și pe ea în contractul de economii cu clauză de retragere numai după moartea ta.
Pa, pa.