| Utilizatoare123 a întrebat:

Unde pot citi despre avantajele unui cont de economii? Eu am obisnuit sa tin banii economisiti "la saltea", dar nu stiu cat de buna e ideea. Totusi, am o reticenta sa-i depun intr-un cont bancar - daca intr o criza financiara nu imi voi putea recupera banii sau se vor devaloriza?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua feluri de conturi de economii, unul la care ai acces oricând fără să pierzi dobândă dar care îți oferă dobândă mai mica și depozitele la termen unde pierzi dobândă dacă umbli la depozit înainte de termen dar unde ai dobândă mai mare.

In ambele cazuri ieși mai câștigat prin dobândă decât dacă îi tii la saltea unde ii mănâncă inflația mult mai repede.

Dacă va fi vreodată o criza financiara care va devaloriza banii de pe o zi pe alta... Supriza și cash tau de la salte va avea fix aceeași soartă.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu zic ca problema principala e cand vrei sa cumperi o masina sau o casa sau ceva scump si esti obligat sa faci plata prin transfer bancar, iar daca tu ii ai cash si vrei sa ii pui in cont apoi sa faci transfer vor fi niste ochi pe tine, niste ochi care te vor interoga de unde ai banii si chestii de genul, iar tu trebuie sa ai dovezi ca sa nu ramai fara ei

| KovacsB a răspuns:

Educatie financiară - clasa a II-a." sau Banii pe înțelesul copiilor"

| anonimulll12345 a răspuns:

Merita, dobanda aia mica e tot mai mult decat nimic. Sa-i pui in banci mari cu reputatie nu mici ca alea se pot inchide cu crizele astea financiare si poate recuperezi banii poate nu, dar banciile mari nu se inchid numa asa. Devalorizarea se intampla le fel indiferent ca le tii la saltea sau in banca.

| Utilizatoare123 explică (pentru anonimulll12345):

Banca Transilvania banuiesc ca are o reputatie buna, nu?

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Daca nici la banca nu sunt in siguranta, nu sunt nicaieri laughing)) banca o mai poti da in judecata, hotul s-ar putea sa nu il mai prinzi niciodata. Banii au aceeasi valoare oriunde ii tii.