| LucaZzN a întrebat:

Va salut! Am 16 ani îmi place șoferia, de mic am fost în preajma acestui domeniu și ca urmare țin ca după ce termin liceul sa îmi fac o firma de transport persoane. Am cateva intrebari sa vi le adresez :
1.Cum pot face rost de finantari nerambursabile si daca este vreun proiect pus in vigoare in aceasta perioada.
2. Daca are cineva un plan de afaceri pe care considera ca la varsta lui nu l-ar mai putea pune in practica sau niste sfaturi de inceput, orice informatie m-ar putea ajuta.
3. Unde considerati ca ar fi mai inregula sa ti incepi activitatea in Romania si cu ce microbuz ( 8+1 VIP / 19+1 ).
4. Cum ați început afacerea de transport de persoane? Ce pași concreți ați făcut la început?
5. Ce tip de vehicule ați folosit inițial și de ce le-ați ales pe acelea?
6. Care au fost cele mai mari provocări în primele luni de activitate și cum le-ați depășit?
7. Cum ați identificat traseele cu potențial de profit?
8. Care sunt indicatorii de care țineți cont?
9. Ce metodă folosiți pentru a evalua cererea pe o anumită rută sau pentru un anumit tip de serviciu?
10. Cum concurați cu firmele mari și deja bine stabilite pe piață?
11. Cum a decurs procesul de obținere a licențelor pentru trasee? Care sunt costurile și dificultățile implicate?
12. Există aspecte legale sau reglementări care au fost mai complicate decât ați anticipat? Cum le-ați gestionat?
13. Care sunt principalele costuri operaționale pe care trebuie să le aveți în vedere (carburant, întreținere, salarii etc.)?
14. Cum ați finanțat afacerea la început? Ați ales leasing, împrumuturi bancare sau fonduri proprii?
15. Ce criterii folosiți pentru a angaja șoferi de încredere? Cum îi motivați să rămână în firmă?
16. Cât de importantă este relația cu angajații pentru succesul afacerii și cum reușiți să mențineți echipa motivată?
17. Cum reușiți să construiți relații de încredere cu clienții (persoane fizice sau firme)?
18. Ce servicii adiționale ați oferit pentru a vă diferenția de concurență?
19. Cum gestionați feedbackul negativ sau plângerile din partea clienților?
20. Ce strategie ați folosit pentru a crește afacerea și a extinde flota sau numărul de trasee?
21. Cum decideți când este momentul potrivit să achiziționați un nou vehicul sau să angajați mai mulți șoferi?
22. Care au fost cele mai mari obstacole în procesul de extindere a afacerii?
23. Care sunt marjele de profit tipice în industria transportului de persoane? Ce factori influențează direct profitabilitatea?
24. Ce greșeli comune fac antreprenorii din domeniul transporturilor de persoane și cum pot fi evitate?
25. Ce ați face diferit dacă ar fi să începeți din nou afacerea?
26. Cum vă ajută tehnologia (de exemplu, aplicații de gestionare a flotei, GPS, software de ticketing) în eficientizarea operațiunilor?
27. Cum ați implementat soluții digitale în business-ul dvs. pentru a atrage mai mulți clienți sau a optimiza serviciile?
28. Care sunt cele mai mari riscuri în domeniul transportului de persoane în acest moment?
29. Cum vă adaptați la schimbările pieței (de exemplu, schimbări legislative, creșterea prețurilor la combustibil)?
30. Cum vedeți evoluția industriei transportului de persoane în următorii 5-10 ani?

Nu oblig sa imi raspunda nimeni la toate intrebarile daca cunoasteti orice informatie pana si la o singura intrebare as aprecia un raspuns bun al acesteia.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te preocupe scoala si sa-ti termini locuel, ca apna ajungi tu s aprofesezi ca sofer de microbuz, mai trec cel putin 4-5 ani si se schimba legsilatie, reglemantari samd.

Nu mai pierde timpul inutil, cu ceva care nu-ti foloseste, focuseaza-te pe carte ca aia este cea mai importanta pentru tine!