| Luca0001 a întrebat:

Va salut! Am 16 ani îmi place șoferii de mic am fost în preajma acestui domeniu și ca urmare țin ca după ce termin liceul sa îmi fac o firma de transport persoane. M am documentat în ultima perioada și din câte am înțeles pentru a conduce 19 +1+1 etc ai nevoie de cât D +atestat, curiozitatea mea este dacă pot conduce 8+1 de 3, 5 t fără atestat ul de transport persoane cu categoria B, poate unii vor zice fie ca nu s ar urca într o mașină cu cineva fără experienta ceea ce e de înțeles, țin sa îmi fac experienta cel puțin 1 an în domeniu, pentru a putea sa-mi fac credit la banca. Planul consta în a-mi face experienta 1 an în domeniu, iar apoi ar urma sa creez firma, sa iau în leasing un microbuz de preferat ar fi un sprinter 2015+ VIP prețul unuia variază între 20k euro și 60k euro, as cauta sa fac un contract sau chiar mai multe, nu știu exact cum se fac aceste contracte în sensul ca ma gândesc ca pot varia de necesitatea clientului. Fie fac rost de bani de la apropiat fie fac un credit de 10000 de euro pentru a-mi putea începe activitatea iar pe viitor sa mi duc afacerea și pe transporturi mai lungi ex Iasi Vaslui etc, unde este necesitate și tot asa. Știu ca planul poate sa para unul banal și fără a fi posibil sa fie pus în practica, însă strâng vreau sa strâng Informații de pe acum, alți vor zice ok e bine ca ai aceasta gândire de antreprenor dar piața este destul de ocupata de alți competitori, oricum ar fi altfel nu cred ca ai cum sa începi în alt mod decât acesta ținând cont de vârstă și fiind lipsit de cat D, doresc ca cei care citesc acest luuuung mesaj sa înțeleagă ca nu cunosc totul și ca mai am multe de învățat. Stiu ca planul asta nu e cel mai bun daca cineva are sfaturi care considera ca ma pot ajuta țin sa ii mulțumesc foarte mult! [AM MAI PUS INTREBAREA ASTA ODATA, VREAU SA COMPLECTEZ CU INCA CEVA]. Nu știu exact cât ar putea ajunge un contract sa zicem după mine ar fi între 500 și 3000 de euro unul pentru o ruta simpla de ex de dus un grup de 8 persoane și să fie aduse la o distanta de 100km dus întors: 200km consum 8l - 32l x 7 lei = 224 lei odată la 2 zile de 3 ori pe săptămână = 2600 lei = 520 euro, leasing ul la mașină 500 - 800 euro, rata la banca 200-500 euro contractul sa fie de 3000 euro ce ar rezulta 1700 euro sigur mais unt și alte cheltuieli sar nu le cunosc știu ca poate pare ireal dar, mi am făcut o idee mai mult ca sigur sunt alte preturi și câștiguri. Cei care cunosc rog sa ma corecteze.

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Pentru transport persoane îți trebuie atestat, indiferent de categoria permisului/autovehicolului.
Sunt destui competitori pe piață, într-adevăr, dar încă mai este loc. Pe orice nișă poți dezvolta o afacere, dacă oferi servicii de calitate și un bun raport calitate/preț.
Poți începe cu un singur microbuz, îți deschizi firma, îți stabilești o rută fixă și începi treaba. Ușor nu este, dar nici imposibil.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orice transport de persoane contra cost ai nevoie de atestat.

Si... ce persoana ar da 1800 lei pentru un abonament pe luna pentru 200 km? Adica pana in 600 lei ai abonament la orice autobuz pe distanta zisa de tine. De ce ar da de 3 ori mai mult.

| LucaZzN a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai dreptate e c-am absurd ce am scris acolo, mi-a venit pe moment acel scenariu, dupa cum am sı scrıs maı sus, nu sunt atat de ınformat ıncat sa pot da un exemplu concrect, ınsa aprecıez observatıa. Totodata daca cunostı pe cıneva ın domenıu sau chıar tu cunostı cum functıoneaza lucrurıle as aprecıa sa mı lesı orıce sfat Pana si un scenarıu ca si al meu de exemplu numaı ca raportat la realıtate. Apreciez!

| LucaZzN a răspuns (pentru adryang78):

Am inteles, imi c-am incurca planurile acest atestat, dar mai mult ca sigur sunt niste potive datorarii obtinerii lui la varsta de 21 ( am inteles ca este si destul de luat ceea ce e de inteles luand in considerare ca ai de aface cu oameni ) La mine in zona cel putin, da, sunt ceva competitori sa zicem, problema e ca nu cunosc indeajuns de mult cererea pe piata pe cat as dori eu din cate am inteles, trebuie sa mergi la consiliul judetean pentru a putea verifica traseele aglomerate asta in cazul in care doresti sa faci curse regulate de ex IASI - VASLUI, VASLUI - IASI, insa cand vine vorba de intocmirea unor contracte cu... firme de turism / hotel uri / cazari aicea chiar nu detin nici un fel de inforatie... Legat de inceperea firmei nu cred ca este vreun alt mod microbuz ul mi se pare cea mai buna alegere de ex acest model : https://www.olx.ro/......ij2wi.html m-i se pare unul foarte frumos pe langa ca ti multumesti clienti dpdv al confortului pe durata transportului totodata si pe tine ca conduci o masina frumoasa, problema e ca la varsta mea nu stiu ce as putea face in acest sens, mai am 5 ani pana as putea da de acel atestat, care mi-a cam stricat planurile intr o oare care masura. as avea 2 optiuni : a. facultate / b. firma dar ce fac 3 ani dupa ce termin liceul :)? sper ca intr-un final sa ma pot decide. Apreciez comentariul.