| ionutadr22 a întrebat:

Va salut, am o firma cod caen comert cu autoturisme.
Am o masina cumparata pe firma care este inmatriculata si platesc asigurare rca si casco, firma este fara activitate deoarece nu am reusit sa vand autoturismul iar dealungul timpului am inregistrat doar facturi de rca, casco si reparatie auto pe casco.
Este ok cum fac? practic am venit cu bani de acasa

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Nu este ok. Firma nu este fără activitate, atât timp cât înregistrează venituri sau pierderi. Tu mergi pe pierdere, dar firma are activitate. Dacă este SRL, trebuie depusă trimestrial declarația 100 și anual bilanțul.
Dacă este PFA sau II, trebuie depusă declarația unică.
Astea se depun indiferent că ai sau nu profit. Ca o firmă să nu aibă activitate, ea trebuie suspendată.