| Cristiano9s a întrebat:

Va salut, as dori sa fac împreună cu iubita mea un credit ipotecar, insa avem contracte de munca pe perioada determinata din 3 în 3 luni (asa fac ei contractele, nu știu de ce), băncile cunoscute nu sunt de acord din acest motiv, aveam doar otp bank care aproba însă nu am 24 ani împliniți, mai cunoașteți ceva banci care ar aproba cu astfel de contracte de munca?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Credit impotecar împreuna cu iubita și job pe 3 luni? nevăr-evăr, sorry dar asta e!

| Cristiano9s explică (pentru sierra1):

Da, lucram pentru ei de 3 ani, dar asa fac contractele...

| sierra1 a răspuns (pentru Cristiano9s):

Asta inseamnă lipsă de predictibilitate și oleacă de incertitudine

| Yuoia a răspuns:

E o smecherie cu contractele alea. Nici o Banca nu va accepta sa va dea un credit atat de mare fara a avea garantia unui loc de munca pe termen nelimitat.

| haileewatson a răspuns:

Codul Muncii interzice sa ai mai mult de 3 contracte determinate unul dupa altul. Sfatul meu e sa-ti gasesti alt job cu contract nedeterminat

| Lacramy a răspuns:

Salut!
Undeva e o problema. Nu poti avea contracte pe perioada determinata, mai mult de 3. Codul muncii spune clar ca se pot incheia 3 succesiv 3 contracte pe perioada determinata. Cred ca daca muncesti acolo de atata timp, undeva cineva a comis-o. Asadar poti discuta cu ei sa treci la perioada nedeterminata ceea ce te va ajuta si la credit. Altfel nu exista banci care sa acorde astfel de credite intre 2 persoane necasatorite, cu perioada determinata si sub 24 de ani. Ceri cam imposibilul.