| Claudiu_Iordache_1991 a întrebat:

Va salut. Situatia sta in felul urmator. Detin o garsoniera (propietar) valoare apx 25.000 28.000 € si doresc sa-mi fac un credit ipotecar pentru.un ap mai mare undeva la 90-95 k € valoare apx. Problema este că din moment ce dețin deja o propietate pe numele meu, avansul perceput de bancă sare de la 15% la 25% si este o suma enorm de mare pentru. mine de apx 20.000 €....am doar vreo 5000€ in momentul asta si ar mai trece ani până aș pune deoparte avansul necesar la ce salarii de cacao avem în Românica. Întrebare, merită să pun garsoniera ca si garantie la bancă ca sa pot accesa creditul respectiv? Asta ar insemna ipoteca pe 2 locuinte. Garsoniera nu vreau sa o vand ca planuiesc sa o bag in chirie si sa-mi aduca un mic venit care sa il folosesc la achitarea creditului mai rapid prin rambursare anticipată. E un pas mare si nu vreau sa cad in cap luând o decizie proastă...

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Probleema este dificila, dar daca banca nu accepta in locul avansului garantia cu garsoniera, iar alte surse de a procura un imprumut nu ai (sa nu te bagi la camatari sau case de imprumut, ca-ti pierzi si casa si garsoniera) alta varianta nu ai decat sa vinzi garsoniera.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai întrebat banca dacă acceptă așa ceva? Nu de alta dar nicio bancă nu ofere credit fara avansul zis de lege.

| Claudiu_Iordache_1991 explică (pentru suntserios):

Din discutiile avute cu un brooker imobiliar chiar el mi-a recomandat asta...

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu_Iordache_1991):

Lasă brokerul, tu mergi la banca și vezi daca accepta așa ceva. Ideea e că legal banca nu te poate credita la a doua proprietate decât cu 75%

| Holiday a răspuns:

Te duci la alta banca. Si oricum, nu cred ca din cauza garsonierei ti-a crescut avansul cerut, ci pentru ca nu te incadrai cu rata in cei 40% din venituri. Oricum, cum s-a ajuns la discutia despre garsoniera ta?! Probabil ti-au cerut o garantie suplimentara.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Nu are ce sa facă la alta banca. Așa e legea. Trebuie sa plătești avans 25% la cea de a doua proprietate dacă iei credit pentru ea.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Imi arati legea care prevede asta? De fapt poti sa ai si 100 proprietati, nu are legatura cu conditiile oferite de banci pentru credit. Singura exceptie este la creditul "Noua Casa". Dar acolo, garantarea este una mixta stat-privat.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Regulamentul nr 3/11.02.2022 al BNR, publicat în MO 166/2022.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu exista nicio prevedere in acel regulament care sa confirme imbecilitatea pe care o sustii.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Uite îți explică aici, îți indica și articolul exact.

https://www.finzoom.ro/......acdecd98f/

Fa puțin research înainte să folosești apelative gen imbecilitate... Ai să ai surprize.

| Dismally a răspuns:

Ideea in sine este proasta nu eventualele decizii. De ce vrei un apartament de de 90.000 cand este clar ca nu iti permiti asa ceva? In loc sa investesti banii pe care ii ai sa produca ceva profit tu vrei sa ii igropi si sa te ingropi si tu in datorii doar pentru a avea o vasa mai mare.

| Claudiu_Iordache_1991 explică (pentru Dismally):

Pentru ca am nevoie de mai mult spatiu, avand familie si copil nu mai e de stat intr-un loc inghesuit. Am zis ca daca tot fac un efort sa-mi iau ceva sa nu sar din lac in puț din garsoniera in 2 camere care e tot ceva mic ci sa iau direct ceva mai mare cu 3 camere. Oricum voi platii 30 ani si de luat altceva nu voi mai putea fiind dator asa am gandit eu treaba...

| Dismally a răspuns (pentru Claudiu_Iordache_1991):

Te cred, dar momentan nu iti permiti un apartament de 3 camere, mai stai o perioada ingramadit sau in chirie, incearca sa mai strangi bani, sa lucrezi in alt domeniu ori in alta tara unde se castiga mai bine si pe urma iti cumperi apartamentul.
Asa cred eu ca este mai bine, tu faci cum doresti.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ține garsoniera, uită că o ai.
Iar dacă tot vrei o casă mai mare, îți recomand un servici plătit mai bine. Dacă România nu-ți oferă asta. Pleacă, granița-I deschisă.