| andrey2022 a întrebat:

Vreau sa imi deschid un cont in euro la banca.Am auzit intamplari in care detinatorul contului a scos mai putin bani decat ar fi depus.Pe langa comision de administrare se platesce si alta taxe? Care e impozitul pe conturile in euro? Eu vreau doar sa imi deschid un cont in euro unde sa imi pastrez in siguranta bani nu vreau un cont de economii cu depuneri lunare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru contul curent se plateste doar comisionul de administrare.
Doar pentru depozite se plateste si impozit dar calculat numai asupra dobanzii primite de la banca, nu si asupra sumei depuse de tine in depozit.
Pentru a te lamuri exact vezi comisionele percepute de banca unde vrei sa infiintezi contul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca peioada in care tii banii in banca este mica, ca sa-i poti scoate, trebuie sa aducu bani de acasa, deoarece dobanda este de pana la 0, 1-0, 3%, pe an (de la banca la banca), la depozite pe un an, iar cand retragi bani platesti in jur de 0, 4-0, 5%. Ma refer la valuta in euro.