| NevastuicAaA a întrebat:

Vreau sa imi fac un cont bancar cu care pot primi bani din afara in euro.
Ce conditii trebuie sa indeplinesti si ce banca are oferte mai avantajoase?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani. Stiu ca la BCR deschiderea contului este gratuita si trebuie doar actul de identitate. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim 18 ani. Unele banci cer sa se depuna o suma la deschidere, altele nu. Majoritatea iau comision de deschidere. Cit despre oferte... Pentru a primi bani din afara, contul va fi simplu "la vedere" sau "de economii", fiecare banca il numeste altfel. Acolo dobinda este ca si inexistenta. In schimb, comisionul este consistent. Daca banii ramin in banca, sfatul este sa-i transferi intr-un depozit la termen. Dar, presupun ca banii vor veni pentru cheltuielile casei.

| LucaDezmir a răspuns:

Western Union este doar o varianta. citeste o serie de articole care recenzeaza sase servicii de transferuri de bani, in functie de tara de unde iti vin banii poti alege cea mai buna varianta (e mai ieftin decat cu cont bancar):
http://milionarulmioritic.com/......eybookers/

| Adriana1005 a răspuns:

Mai bine iti transfera prin western union, plateste un comision la transfer in functie de suma si iesi mai ok asa. bancile au comisioane mari pentru transferuri din alta tara. daca vrei sa platesti impozit sau chestii legale alege banca

| NevastuicAaA explică (pentru Adriana1005):

Poti sa imi dai mai multe detalii?