| Generalgrevious031 a întrebat:

Vreau sa imi vand laptop-ul meu vechi cu 4.000 lei dar in anunt voi pune o poza cu un laptop de gaming luata random de pe Google poate asa voi reusi sa scap de laptop-ul meu vechi.

M-am saturat sa tot folosesc un laptop amarat aproape 10 ani, cum sa primesc cei 4.000 lei fara ca omul care imi cumpara laptop-ul sa nu verifice coletul pana ajunge el acasa?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns, cat de cat corect, ar trebui sa stim cu cat l-ai cumparat de nou, cat timp a trecut de atunci, cateva caracteristici tehnice si cum arata.
De altfel si tu poti socoti, orientativ, care ar fi un pret corect, impartind pretul de cumparare la 8 ani si inmultind rezultatul la diferenta dintre 8 si cati ani l-ai folosit.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru un laptop de 10 ani poti primi pana la 4-500 lei (patru-cinci SUTE lei).
Diferenta este uzura timpului.

| darrio2007 a răspuns:

Asta este inșelăciune. Iti creezi probleme singur.

| gabicoo a răspuns:

Ție îți arde de dat țepe și de dosar penal! Nu? Dacă vrei să scapi de el îl poți da cu 300 lei - maxim 400.
Am și eu un HP de 10 ani, Windows + Office cu licență - reinstalate acum un an. Placă dedicată. Am încercat să-l mărit cu 500 lei dar nu am reușit. Se mișcă un pic mai lent dar încă trage. Exterior arată ca nou. Ți-l dau pe al meu cu 400 și tu îl vinzi cu 3.000. Așa nu te prinde nimeni! Ce zici?

| mODIN a răspuns:

Ok, am vazut intrebarea precedenta, credeam ca laptopul are cateva luni, nicidecum 10 ani. Nu ai nici o sansa sa primesti 4000 de lei pe un laptop atat de vechi, in mod cinstit. Daca vrei sa pacalesti oamenii cu din astea, poti la fel de bine sa pui si pietris in cutie si sa o trimiti prin curier, ca tot atata valoreaza.

| ioana748 a răspuns:

Nu cred ca da nimeni 4000 Ron pe ceva ce nu poate verifica.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu ți-l ia nimeni, împacă-te cu gândul, cei care vizitează astfel de site-uri și vor sa cumpere laptop, se pricep la specificațiile tehnice și nu ai cum să îi păcălești, să le dai țeapă, intelege, ce vrei tu nu se poate, nu vei gasi fraier. Lumea dacă are 4000-5000 lei va cumpăra nou din magazin, nu se duce sa ia la mână a doua.
Eu zic sa îl pui la 1000 lei maxim, dar nici așa nu cred că ți-l ia nimeni, fii mai realist că altfel o să rămâi cu el, aia e.