| peanutbutter32 a întrebat:

Vreau să înființez un srl ca să plătesc taxele.
Salariul meu este de 11.000-16.000 lei pe luna. Aproximativ 168.000 lei pe an.
Cum aș putea să plătesc cat mai puține taxe?
Un srl de 1% ar fi cel mai ok? Cat as primi in mana lunar daca scot toți banii?
Care ar fi taxele mai exact? 1% impozit, 10% din 12 salarii pentru cas și 25% din 24 salarii pentru cass, 1600 lei contribuție salariat luna de luna?
Ce cheltuieli se deduc? Pot deduce chiria unde stau?

Am foarte multe întrebări dar din păcate nu mă ajută nimeni, am vorbit cu foarte mulți contabili dar mulți nu îmi răspund, alții îmi răspund vag, îi interesează doar banii.

Chiar aș aprecia ajutorul vostru, nu vreau decât să fie totul legal dar să plătesc cat mai puțin, de preferat 1500-2000lei pe lună doar

5 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Din pacate nu te pot ajuta ca nu sunt economist, dar nu pot sa nu-ti spun ca doresti cam putin sa dai la stat, ca si angajator pentru un angajat (care vei fi tu insusi) vei platii contributii pe la 45% din brut, plus ceva la cartea de munca. Apoi vei mai avea impozit pe venit pe srl ( 1%), scutesti din taxe pe venit daca deduci cam tot profitul prin cheltuieli pentru firma.
+ vei avea nevoie sa iti angajezi un contabil, deci extra cheltuieli. Numere exacte sper sa te ajute altcineva, dar daca esti singur, ca sa nu ai prea multe batai de cap poti cauta despre PFA (persoana fizica autorizata) care plateste 10% din venit, nu 1% ca srl; nu iti mai trebuie contabil, nu iti trebuie cont banca pe firma, etc (ambele au beneficii dar si dezavantaje, sa te interesezi)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte multe calculatoare online că sa îți calculezi taxele pe srl sau pfa. Asta ar fi unul https://www.solo.ro/calculator-2024

La care mai adaugi contabilul.

Nu, nu poți deconta chiria decât dacă închiriezi in scopul desfășurării activității.

| Batmanel a răspuns (pentru Batmanel):

Dar acum am observat, ala e salariul brut sau net?
Ca si SRL sau PFA la numerele alea brute, nu vei fii platitor tva pentru servicile oferite, dar la pfa nu vei mai putea sa te sustragi de la plata asigurarii sociale, prag care e de 25.000 euro an.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista srl unde sa platesti taxa de 1% laughing
Taxele le platesti asa cum plateste toata lumea care are SRL, ca aici nu se fac favoruri dupa cum vrea fiecare, ci conform legilor in vigoare.
Avand un SRL ar trebui sa ai obligatoriu un contabil, care te va lamurii cu absolut toate cheltuielile si taxele aferente.

| doctorandus a răspuns:

SRL este daca faci afaceri, adica activezi pe piata afacerilor. "Salariu" inseamna ca nu activezi pe piata afacerilor, ci pe piata muncii. Si deci ti se aplica dreptul muncii, de ex. protectie contra concedierii abuzive. Ca afacerist n-ai nicio protectie daca o firma doreste sa nu-ti mai dea sarcini. Fiind vorba de o relatie liber-consimtita intre doua firme: nu exista alte obligatii explicite decat cele trecute in contractul intre cele doua firme.

De ex. daca intre cele doua firme exista un contract pe sase luni, dupa ce s-au implinit cele sase luni ei nici macar nu mai au obligatia sa-ti raspunda la telefoane sau la e-mailuri. Ei nu-ti vor datora nicio explicatie de ce nu vor sa prelungeasca contractul. Dap, legal ai dreptul sa le trimiti e-mailuri, dar... ei nu au nicio obligatie sa raspunda la ele.

Iar, ca afacerist, iti platesti singur asigurarile medicale si nu poti beneficia de ajutorul de somaj.

Si vei putea deduce cheltuielile facute pentru firma, cu chitantele doveditoare, nu poti deduce cheltuieli private. Deci poti deduce chiria sediului firmei, nu poti deduce chiria apartamentului in care locuiesti. Adica trecut la chirias trebuie sa fie firma.

Si nici macar nu stiu daca poti deduce chiria integral sau doar TVA-ul din ea. Dar, da, fiind o cheltuiala a firmei, se scade din profit.