| raducristian1 a întrebat:

Vreau sa ma angajez in armata. Stiti care sunt cerintele pentru a putea fi angajat? Diploma de bacalaureat stiu ca este obligatorie, insa nu stiu ce probe/teste se dau. Engleza este obligatorie ( sunt cam slab la engleza )? Multumesc

Răspuns Câştigător
| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in armata.
Pentru subofiteri, maistri militari si ofiteri este nevoie de bacalaureat.
Pentru SGP (soldat gradat profesionist) NU este nevoie de bacalaureat.
Engleza este necesara doar pentru categoriile : subofiteri, maistri militari si ofiteri.
Pentru a te putea "angaja" in armata este nevoie sa te decizi in care dintre aceste categorii de personal doresti sa profesezi iar apoi sa te duci la BIR (Biroul de informare si recrutare) din orasul tau pentru a iti incepe depunerea dosarului de candidat.
Oricare din acele categorii ai alege-o, este nevoie sa parcurgi niste pasi, printre care o vizita medicala, probe sportive, probe psihologice/de inteligenta.
Pentru subofiteri, maistri si ofiteri este nevoie si de o testare scrisa la engleza, fizica, matematica, etc

2 răspunsuri:
| prodatory2k a răspuns:

Cel mai bine intrebi la Centrul Militar Judetean al judetului din care faci parte. Pe net nu prea gasesti sau gasesti informatii gresite/invechite.