| stefan207 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de resell, dar nu stiu unde sa vand hainele. Pe OLX toate produsele sunt la preturi mai mici deoarece ori sunt replici, ori sunt purtate, deci va fi greu sa le vand, si pe Vinted la fel. Imi ziceti va rog siteuri unde pot sa imi vand produsele, fara sa am grija ca cineva sa zica ca sunt prea scumpe? (ex.: am gasit nike tech la 290 de lei, iar valoarea produsului este de 650 de lei in mod normal, si as dori sa il vand cu 450 de lei)

Răspuns Câştigător
| StefanescuDaniel a răspuns:

Te salut Stefan! Noi in Romania nu prea avem site-uri din acestea. Eu de exemplu am un dulap plin de haine originale de la Adidas, Nike si Puma pe care le-am cumparat doar pentru ca sunt fanul acestor firme si le-am purtat doar atunci cand le-am probat in magazin dupa aceea nu mai. Sunt nou noute si am incercat sa le vand pe OLX, Publi24, lajumate.ro. Poti incerca sa iti faci cont si sa le pui si pe Amazon si pe Willhaben, at doar ca willhaben este site din Austria si trebuie sa ai cartela de Austria pe care sa iti trimita un cod de activare a contului prin sms ca sa vada ca esti de la ei pentru ca ei sunt foarte nationalisti, eu am avut facut de mult de cand lucram acolo. Dar sa stii ca nu prea am rezolvat nimic, am reusit sa vand doar vreo 2-3 treninguri, cateva perechi de pantaloni de trening si niste perechi de adidasi marimea 45 si un costum de gala nou nout unor clienti de la mine din orasele unde locuiesc. Deci la mare lucru nu te astepta si imi cer scuzele de rigoare si crede-ma ca nu intentionez sa te descurajez chiar nu incerc sa fac asta, dar asta e situatia. Multa bafta si ai si multa sanatate iti doresc!

| stefan207 explică (pentru StefanescuDaniel):

Mersi mult de sfaturi, dar aparent români prefera să cumpere un nike tech fake decat unul original deoarece costa mai putin

| dullcat a răspuns (pentru stefan207):

Ce baza are omul ca tu vinzi the real deal cand 1/3 din piata este fake?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Oamenii nu au bani de haine scumpe inRomânia, sunt putini cei care dau bani multi pe haine, toti cautam reduceri si se gasesc haine frumoase si la second hand, asa ca de ce sa cumpere de la tine cand gasesc haine la tarabe in piețe de pilda in Obor au ăia tot ce vrei si preturile nu sunt atit de mari, se mai poate negocia, de exemplu de ce sa cumpere cineva de la tine sa iti dea 200 lei pe un tricou cand acelasi tricou il gaseste la Tex in Carrefour sau la taraba in Obor cu 50 lei? Ca sigur tu nu vinzi un tricou sau o fustă cu 50 lei, si atunci nu merita ca oricum anul viitor hainele se vor demoda si vor apărea alte modele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iar daca vrei sa iti deschizi firma trebuie sa platesti impozite la stat ca altfel ajungi in inchisoare pentru frauda fiscala.

| dullcat a răspuns:

Vinted este aplicatie dedicata special pentru haine in regim second hand.Tu doresti doar sa te imbogatesti din nimic.Omul poate sa isi cumpere si singur nike tech la 290 de lei, nu trebuie sa iti dea tie diferenta numai pentru ca esti intermediar.

| stefan207 explică (pentru dullcat):

Site-ul de unde doresc sa achizitionez tech-ul il are redus pana pe 31 iulie, asa ca daca iau unu sau doua hanorace la pret redus si le vand dupa ce se termina reducerea, le vand ceva mai ieftin decat pretul lor pe piata.

| mastadont a răspuns:

Dacă vrei să faci asta în mod serios atunci e cel mai bine să îți deschizi propriul site și magazin, site-urile menționate de tine sunt pentru vândut lucruri ocazional nu te aștepta să ai constant clienți pe acestea.