| Yamx a întrebat:

5 citate care v-au impresionat. big grin Fara link-uri si google.

Răspuns Câştigător
| Just1dream a răspuns:

Eu am un mic carnetel plin cu citatehappy imi place foarte mult sa le citesc adeseori si sa vad viata prin ochii celor ce le-au scris... poti vedea dincolo de cuvinte si poti cunoaste noi orizonturi ce nu ti-au fost deschise pana atunci prin analizarea perceptiei celorlalti.
preferatele mele ar fi:
"Lacatele din noi se deschid cu o lacrima."
"Singuratatea nu o umple lumea, ci o singura fiinta. Una care te poate ridica sau nimici."
"Despartirile au ceva din melancolia asfintitului, o blanda stralucire ce ascunde in ea avertismentul intunericului."
"Curajul inseamna sa fi singurul care stie ca iti este frica."
"Timpul e o fiara care are nesfarsita rabdare de a inghiti totul."
"Dorul e focul in care ard sperantele, dorintele, durerile, iar cenusa ce ramane reprezinta amintirile."
"Inteligenta fara ambitie este o pasare fara aripi."
"Loviturile vietii nu sunt numai distructive, ci si constructive; ca loviturile ciocanului in dalta unui sculptor priceput."
nu stiu daca astea sunt cele mai impresionante citate dar daca le citesti si le analizezi observi ca ascund un adevar destul de pur, folositor pentru noi toti, iar daca ti le amintesti intr-un moment greu in care ai nevoie de un sprijin te pot chiar ajuta (lucru spus din proprie experinta)
cand nimic nu are sens si ma simt tradata imi aduc aminte ca "Sa darui totul, sa sacrifici totul, fara speranta de rasplata, asta inseamna iubire", cand ma tem intr-adevar sa fac ceva imi aduc aminte: "Curajul inseamna a fi singurul care stie ca iti este frica". poate e un mod ciudat de ajutor, dar cu o inima deschisa cateva cuvinte potrivite spuse in momentul oportun te pot scoate din impas, pot fi un ajutor, un imbold puternic...

9 răspunsuri:
| NarcyNarcisa a răspuns:

Acta,non verba(fapte, nu vorbe)!
Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.
Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini
Fericirea este sensul si scopul vietii, singura tinta si finalul existentei umane
Un organism sanatos este camera de oaspeţi a sufletului, un organism bolnav o inchisoare

| AAD a răspuns:

1.Nu critica niciodata un om pana nu vei fi calatorit o mila incaltat cu mocasinii sai.
2.Statul numeste lege propria violenta si crima pe cea a individului.
3. Ceea ce in realitate nu ne permite sa fim fericiti e:dorinta, gandirea sau regretul.
4. Oricat de patrata ar fi, roata mereu se intoarce.
5.Cum iti asterni, asa dormi.

| InnocentSmile a răspuns:

Oamenii sunt rau deoarece nu au imaginatiehappy
Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca ci sa inveti sa desenezi in ploaie...batting eyelashes
Ma gandeam la cat de incoerent parea sa treaca timpul, invaluit in ceata uneori, cu imagini unice care se distingeau mai clar decat altele. Iar apoi, alteori, fiecare secunda era plina de inteles, conturata in mintea mea.:-p
Amurg, din nou. Inca un sfarsit. Nu conteaza cat e de perfecta ziua, un sfarsit trebuie sa existe intotdeauna.:-d
Copilaria nu este de la nastere pana la o anumita varsta, iar la o anumita varsta copilul a crescut si ia toate lucrurile copilaresti si le pune la o parte. Copilaria este regatul unde nu moare nimeni.love struck
pupici mici:*

| lenalle a răspuns:

Tin mult la un citat si incerc sa-l urmez in viata:''sfaturile bune sunt cel mai probabil ignorate, dar asta nu este un motiv sa nu le oferi''^^

| InnocentSmile a răspuns:

Scz...Oamenii sunt rai*hee hee

| Necrophagist a răspuns:

Asta e al meu: Unde naiba mi-s cheile?

| Leyla_5827 a răspuns:

Toate visele devin realitate daca ai curajul sa le urmezi
daca viata nu'ti zambeste, gadil'o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Dragostea nu cade niciodată. (Corinteni I-13)
De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunator. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. (Corinteni I-13)

2. Dacă dorești să te înalți mai presus de patimi, învață mai întâi stratagemele unei asemenea lupte. Îți voi spune un cuvânt și să mă asculți: nu încerca să birui patimile prin luptă, căci patimile nu se biruie prin lupte; ci silește-te să le slăbești cât poți, fără să lupți cu ele cum fac cei neștiutori. Niciodată să nu intri la luptă pentru curăția sufletului. Căci acela care vrea să intre în locul curăției cu acest gând nu va simți nici măcar pacea dinspre gânduri, fiindcă nu va fi înălțat dincolo de tulburarea gândirii, nici nu va atinge locul limpezimii. Tu însă răpește patimilor hrana lor, căci acesta e scopul strategiei. Vezi ce anume hrănește fiecare patimă în parte și fii iscusit când o întâlnești. (Sf Isaac Sirul, Cuvinte către singuratici, partea a doua, p. 217)

3. " Trebuie sa iubesti mai mult tacerea nelucratoare decat saturarea celor flamanzi in lume sau decat intoarcerea multor popoare la Dumnezeu. Este mai bine sa te descatusezi tu insuti din lanturile pacatului decat sa scoti pe robi din sclavie. "

4. Respect pentru munca altora ( ceea ce multi dintre noi nu mai avem)

5. Vorba multa saracia omului big grin

| Neimportant a răspuns:

Astfel, ca un foc uitat, copilăria se poate aprinde din nou, oricând, în noi.

Viata nu iarta slabiciunea.

M-ai umilit, nu am ce zice, Cu talentul tău la bârfă. Şi mi-ai arătat, amice, Prietenie de... târfă.

Iubirea e un sărut furat, un zâmbet inocent, o îmbrăţişare pătimaşă... şi un suflet smuls din piept...

Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata.