| anonim_4396 a întrebat:

A murit Ismail (Jean Constantin). S-au cam dus toti actorii din generatia aia, actorii buni. Ilarion Ciobanu, George Constantin, Ernest Maftei, Stefan Iordache, Colea Rautu, Dem Radulescu, Puiu Calinescu, Adrian Pintea, Florian Pittis etc etc etc etc etc. Cu ce a mai ramas teatrul si cinematografia de la noi? Citi dintre actorii tineri se ridica la inaltimea celor pe care i-am pierdut? Care dintre actorii din vechea generatie va placeau? Care sint aceia ce va plac acum?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand sa-i fie tarana usoara lui Jean Constantin si sa ajunga in gradinele inflorite ale Edenului, este singurul lucru pe care-l mai putem face acum pentru cei disparuti dintre noi, sa ne rugam pentru ei si sa ne bucuram de mostenirea pe care ne-au lasat-o, in filemele ce i-au consacrat.
Mie mi-au placut mult Toma Caragiu, Amza Pellea si Dina Cocea dintre cei disparuti, iar dintre cei care mai sunt inca intre noi, imi place Florin Piersic, Maia Morganstern, Sergiu Nicolaescu, Ion Dichiseanu, Marin Moraru, Draga Olteanu Matei, Tamara Buciuceanu, Irina Petrescu, Iuri Darie, Tora Vasilescu, Marcel Iures si mai sunt si altii de care acum nu-mi amintesc. Din pacate din generatia tanara in afara de Stefan Banica jr. si Emilia Popescu, nu-mi amintesc alte nume. Sunt convinsa ca sunt si in prezent actori tineri talentati dar acum lumea nu mai merge asa de mult la cinematografe (unde mai sunt asemenea institutii, pentru ca la noi in oras nu mai sunt) sau la teatru, iar filmele romanesti nu prea sunt difuzate intrucat importam o droaie de filme straine si doar acestea se prezinta pe posturile TV, pe care oamenii le mai urmaresc.
Sper ca arta cinematografica romaneasca va mai avea un cuvant de spus si in viitor.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu ştiu de actori dar se pare că avem nişte tineri regizori promiţători. Până la urmă e ciclul vieţii; nu ne puteam aştepta să fie nemuritori la propriu. Vor rămân€ în filemele lor şi vor intra în patrimoniul acestui neam. Important e să aibă cine să îi urmeze.

| mami a răspuns:

Dumnezeu sa il ia in landul lui si sa aiba tarana usoara si marele actor Jean Constantin sa ramana in inimile noastre vesnic tanar
Al mai avem pe Florin Piersic, Stela Popescu, pe care ai ridic la rang de regi ai teatrului si cinematografiei RO

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Asta e. Avea totuşi 82 de ani Jean Constantin aşa că nu e chiar aşa mare caz ce trebuie făcut.
Aproape toţi actorii din şcoala veche îmi plac (mă rog, poate mai puţin Puiu Călinescu) şi, la lista ta aş mai adăuga Toma Caragiu (a cărui moarte a fost cu adevărat tragică), Tamara Buciuceanu-Botez (Isoscel), Florin Piersic şi Radu Beligan.
Dintre cei de-acum, poate Marcel Iureş. În rest, nu prea au fost promovaţi pentru că la orele de maximă audienţă nu prea se dau filme româneşti.
Şi-n plus, Cannes-ul a scăzut mult. Dacă au ajuns filme de 2 lei precum "A fost sau n-a fost" să fie premiate... mă abţin!
La urma urmei nici aceşti veritabili titani nu erau cunoscuţi când erau tineri.
Acum sunt alte vremuri şi, în plus, cinematografia nu mai e mare chestie acum.
Fix la acelaşi nivel, greu de crezut că va ajunge vreunul dintre ăştia noi pentru că această formă de artă pierde teren şi va continua să piardă teren (mai ales teatrul).

| dot a răspuns:

Tamara buciuceanu

Răspuns utilizator avertizat
| aumih16 a răspuns:

Inca traiesc tora vasilescu rodica mandache florin piersic ion dichiseanu draga olteanu matei cezara dafinescu de exemplu pe astia ii mai avem! din pacate restul s-au cam dus tamara buciuceanu! dem radulescu! jean constantin! nicu constantin! ion besoiu! colea rautu! ilarion ciobanu! sergiu nicolaescu! gheorghe dinica! theodor danetti! catalina murgea! marin moraru! octavian cotescu! toma caragiu! jean lorin florescu! dorin dron! george motoi! florina cercel! monica ghiuta! stela popescu! vasilica tastaman! aurel giurumia! etc! ce sa ii faci asta-i viata! nu traim pentru totdeauna!

| aumih16 a răspuns:

Oricum am tot auzit ca generatia actuala de actori! olimpia melinte este doar o exceptie in acest sens! care a cucerit multe premii ca actrita! in rest multi vor fi o generatie de ratati cu diploma! mai e un actor bun nicodim ungureanu ii zice spune! talentat si asta! cate premii a luat! o gramada!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-au enervat toti pentru ca nu mi se pareau decit lingaii regimului respectiv.In afara de filmele culturale care ieseau din sfera "educatiei comuniste"nu imi placea nici unul oricita actiune ar fi avut.