| Mary12 a întrebat:

Ajutor TPU! Care este sensul figurat al cuvintelor umar, verde si banca? Dau fundita la primul care raspunde corect big grin

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sensul figurat...
Umăr= sprijin; verde= crud, necopt, cu puţini ani, cu puţină ştiinţă despre viaţă, dar şi cinstit( spus verde în faţă).
Pentru bancă nu cred căexistă un sens figurat dar există multe expresii.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Exemple in aceste propozitii:
Nu am un umar pe care sa plang.
Se inverzise la fata de spaima.
Acel baiat e banca de carte(stie multa carte).

| airlove a răspuns:

Banca de economii sau Banca apararii --- locurile dintr-o sala de tribunal destinate avocatilor care apara pe acuzati; i-am spus verde-n fata; are nevoie de umarul de sprijin al prietenului ei.

Bafta la romana!winking