| ma0taarecratima a întrebat:

Am scris si eu o poezie dar un cuvant chiar imi da batai de cap...
deci versul este asa " Pana cand stelele vor (pica/cadea/etc etc aici nu stiu) de pe cer "
ajutor sad

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Eu spun ca oricare din varinate merge, pana la urma e poezia ta, cand scrii o poezie cuvintele trebuie sa vina pur si simplu. Incearca sa vezi tu in intregul context care s-ar potrivi mai bine.Totusi, nu te sfatui sa alegi din celelalte variante propuse de ceilalti mai sus, nu pentru ca nu ar suna bine, dar pana la urma e poezia ta, tu trebuie sa o creezi. Bafta!

11 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Poti zice 'vor disparea' sau 'vor apune'.

| MarianWLF a răspuns:

Incearca ''Pana cand stele vor strabate cerul''
De pe cer nu suna prea bine incearca varianta mea vezi daca se potrivestewinking

| WR104 a răspuns:

Pana cand stelele vor pieri/se vor stinge/frange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as pune "vor cadea" ca parca suna mai bine decat "vor pica".

| LIN2010 a răspuns:

Daca nu sunt meteoriti, nu vor pica din cer, incearca''stralucirea ''stelelor va ''disparea''...

| WR104 a răspuns (pentru LIN2010):

E vorba de o simpla poezie nu de vr-o lucrare stiintifica. laughing

| LIN2010 a răspuns (pentru WR104):

La poezie i-mi e gandul si mie...

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Se vor desprinde.

Răspuns utilizator avertizat
| RazvanRo22 a răspuns:

Pai depinde ce versuri sunt inainte, sau ce versuri urmeaza.

| goodmatz a răspuns:

Pana cand stelele vor straluci ca ochii lui Dumnezeu pe cer