| miky_5800 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste pareri big grin am avut ca tema sa scriem o poezie despre pace care suna cam asa:

Acum e pace!

Acum in tara este pace
Si cred ca tuturor ne place,
E pace in tara acum
N-i s-a deschis alt drum.

Pe acest sfant pamant,
Multi au murit plangand,
Ei n-au plans de durere
Pot spune ca au plans de placere.

Ca mult sange s-a varsat,
Pentru tara si popor
Si pentru al tau viitor,
Nu e lucru de intristat.

Daca stramosii nu ar fi luptat,
Tu si eu nu am mai fi existat.
Ei au luptat cu onoare
Ca tu astazi sa fi in picioare.

Ce parere aveti?
va rog, vreau pareri sincere big grin:*

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fiindca vrei pareri sincere, trebuie sa-ti spun ca ceea ce scrii tu nu se poate numi poezie; nu ajunge sa aiba rima pentru a fi poezie, trebuie sa aiba calitatea de a trezi in cititor emotii si nu se poate indeplini acest lucru daca tu insuti nu traiesti o emotie, sau nu comunici o idee originala."Poezia "ta e o insiruire de propozitii banale, comunicari puerile si lipsite de orice traire adevarata. Fara a mai pune la socoteala greselile gramaticale, dar si de prozodie; in afara de o rima lipsita si ea de originalitate, poezia nu are nici masura nici ritm.Iti recomand sa inveti mai intai sa te exprimi corect in limba romana, si sa incerci, daca tii cu tot dinadinsul sa fii poet, sa exprimi trairi personale, emotii si sentimente autentice.Stii cum spune Eminescu:
"E usor a scrie versuri
Cand nimic nu ai a spune."
Mai incearca!

5 răspunsuri:
| Monna a răspuns:

Mi se pare destul de buna.
Mai ales primele 3 strofe :X
Sunt f bune straight face.
Dar vezi. mai lucreaza la ultima. la masura ca e cam mare straight face fata de celelalte.
Toate cele bune si bafta!:*

| mihaibrasov a răspuns:

La masura versurilor ai dat-o in bara, dar altfel merge pentru nivelul tau.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Corecteaza "n-i" si "sa fi".

| rao a răspuns:

Lucru cel mai greu de inteles este acela de la sine inteles!
Daca spun spre exemplu -viata -, cu toti ganditi ca stiti ce vreau sa spun, indiferent de varsta, religie, sex etc. Din pacate nu e asa pentru ca eu trebuie sa va traduc acest cuvant! Si voi mie, deci nu se pune o problema in schema eu-voua sau voi-mie.Nu e deloc plictisitor cand ...de vieti intregi, de mii si mii de ani, oameni si oameni, umili sau cruzi, destepti sau prosti, urati sau frumosi, bogati sau saraci AU AVUT DE FAPT DOAR PROBLEME DE COMUNICARE! Nu e plictisitor cu o singura conditie : sa intelegem cuvintele, sa intelegem ce ni se spune, sa intelegem ce spunem.In felul acesta si DOAR ASA ...trecem cu adevarat viata.Banalitati. Pace voua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai tare poezi din toate! Fate autor, merity frate!