| anutzica001 a întrebat:

Am si eu o curiozitate :
1. Doua corpuri cu mase diferite, aflate in acelasi loc, in vid, la aceeasi inaltime, sunt lasate sa cada liber. Care dintre ele va ajunge mai repede la sol: cel cu masa mai mare sau cel cu masa mai mica?
2.Forta care lanseaza piatra dintr-o prastie este forta cu care tragem prastie?

Răspuns Câştigător
| averange a răspuns:

1- Draga mea, Ancuta pentru a iti raspunde la intrebare - in cazul in care este vid, amandoua cad in acelasi timp, in caz contrar, nu. Pentru a nu fi acuzat ca aberez: http://www.youtube.com/watch?v=WyBYVQzvGdI&feature=related VOLA DE VEZI!
2-NU sunt egale. Aici e mai complicat si nu am cum sa iti demonstrez, crede-ma pe cuvant.

4 răspunsuri:
| Bogdanel_8205 a răspuns:

Intrebarea 1: Din cate stiu eu, ajung amanfoua in acelasi timp.
Intrebarea 2: Nu este egala, intervine forta elastica.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabica a răspuns:

Chiar trebuie sa iti facem noi tema?

| Rayyy a răspuns:

Bună,
În vid, amândouă ajung pe pământ în acelaşi timp, indiferent de masă. În condiţii normale însă, intervine rezistenţa impusă de aer şi astfel lucrurile se schimbă: ajunge mai repede cel cu rezistenţa mai mai mică. Astfel, dacă te urci pe o clădire şi arunci în acelaşi timp o minge şi o pană, mingea va ajunge jos în câteva secunde, pe când pana va oscila uşor în aer.
2. Eu spun nu, întrucât mai joacă un rol şi forţa elastică