| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut multi care le-au placut"Medelenii"lui Teodoreanu.Imi da-ti voie sa fac un cadou cultural scris de Teodoreanu inaintea "Medelenilor"parca in "Ulita copilariei"daca nu ma insel unde spune;"In casa celor ramasi arde o lampa solitara pina in tirziul de argint al diminetelor, rasare peste morminte steaua de argint al Medelenilor"Recomand tuturor cartulia aceasta caci este imposibil sa nu regasiti undeva copilul din voi...

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Iubesc opera lui Ionel Teodoreanu, este concetatean de-al meu, am recomandat multor tineri sa citeasca cele 15 sau 16 volume publicate, iar copiilor literatura memorialistica a acestui scriitor : Motanul bunii, Intoarcerea in timp, Masa umbrelor sau In casa bunicilor. Un roman frumos "Fata din Zlataust", Zlataust este denumirea unei strazi care exista si astazi, oooooooo sau Lorelei(cred ca am scris bine)...

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Atunci cand il citeste pe Teodoreanu, iti este imposibil sa nu-ti revezi clipele copilariei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Multumesc pentru cadoul cultural, e super.Iti voi reda si eu cateva versuri din ''Prezent de copilarie'' a fiului meu:
''Vraja ma prinde in prezent launtric
alaturi de fantasme de trecut,
in evadari de absolut icaric
de suflet pur de nou-nascut.

Eterna nostalgie sacra, dulce-amara,
timp mistic de sarcasm mult jucaus,
o panza de simtiri ce ma-nfasoara,
un alter-ego, cam ghidus.''

| ioanaa a răspuns:

Chiar ma gandeam unde au disparut cadourile de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze pentru "care"de la inceput dar aveam altceva unde relectam nedindu-mi seama c-am folosit singularul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult constantaproca

| Clumsiii ™ a răspuns:

Nu stiu daca stiti dar un nepot de al lui Ionel Teodoreanu doreste sa restaureze conacul in care si-a petrecut copilaria bunicul sau. Olguta, Danut si Monica vor deveni realitate!