| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu niste exemple de deserturi temperate va rog.

Răspuns Câştigător
| ServicePC a răspuns:

1) Asia
(deserturi temperate), Deserturile din Asia sunt de doua tipuri : deserturile reci si inalte. Acestea sunt deserturi de podis, cu grohotisuri, creste stancoase, suprafete pietroase, cu depresiuni inchise si lacuri sarate.
2) America de Nord
(deserturi temperate), deserturi aride, cum ar fi Sonoran. Plantele din aceasta zona, cum ar fi cactusii, sunt adesea suculente, cu tulpini ce inmagazineaza apa si frunze foarte mici sau absente pentru a reduce pierderile d
3) America de nord, America centrala si America de sud
(deserturi temperate), deserturile din sud-vest. Fauna din zonele umede Zonele umede din America de Nord include lacuri, rauri, mlastini, zone umede subtropicale (Everglades, mlastini si mocirle).