| georgyana1398 a întrebat:

A vrea sa fac un tablou pe panza dar nu stiu exact cum se foloseste si de ce mai am nevoie! De asemenea as vrea sa stiu daca pot achizitiona panza de la librarii si pretul.
P.S. Nu am cursuri de pictura. Este doar o pasiune.
Fundita pentru cel mai explicit raspuns. Va multumesc tuturor celor care imi ofera o mana de ajutor! :*big grin

Răspuns Câştigător
| antonika a răspuns:

Panza o poti achizitiona de la Hanul cu Tei [ Lipscani] sau de la Fondul Plastic de la Gara de N... poti cumpara aceste panze la un pret mai bun din hormbach [ este unu in berceni si unu in militari] vopselurile le poti lua de unde iti iei si panza dar aceste uleiuri se usuca cam intr-o saptamana asa ca sa nu ai asteptarea de a termina un tablou intr-o zi. Pensulele pe care le folosesti cu ulei le speli in esenta de terebentina. Vopseaua se mai subtiaza in ulei de in fiert. Sper ca te-am ajutat. Ai incredere, lucrez cu aceste materiale! Succes!

2 răspunsuri:
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Http://www.materiale-pictura.com/......ra-in-ulei
Iti ofer cateva sfaturi, cumpara 3 trei culori de baza (rosu-galben-albastru) de aici impreuna cu alb&negru faci toate nuantele.
Incepe sa pictezi dupa fotografii si imparte lucrarea in patratele si o multiplici perfect.
Se picteaza in straturi de la pensula mare la pensula mica se ajunge.