| BogdanPunct a întrebat:

Am 14 ani si la anul trebuie sa intru la un liceu.
Vreau sa devin actor. Adica, multa lume imi spune ca am talent si chestii de genul asta.hee hee
De unde as outea sa incep? Apropo, in oras nu exista licee cu profil de actorie.
Multumesc anticipat. puppy dog eyes :*

Răspuns Câştigător
| Nis a răspuns:

Irelevant. Am prieteni care sunt la facultate la actorie, si care au terminat si indiferent de profil au simtit nevoia de cel putin un an de pregatire inainte de admitere. Iar pregatire, faci cu un actor. Daca exista teatru in orasul tau vezi daca se fac festivale de teatru intre licee sau activitati de genul. Nu te imbata cu apa rece. E bine ca esti carismatic, dar asta nu inseamna talent si nici ca ai putea fi mare actor. Prin mult exercitiu si prin a juca pe scena piese adevarate de mai multe genuri ai sa poti sa te pregatesti cat de cat pentru actorie, desi sfatul meu ar fi ca prima data sa vorbesti cu un actor sau cineva calificat care sa te pregateasca pentru admiterea la teatru(pe care nu o ia toata lumea).

7 răspunsuri:
| FlaviFlv a răspuns:

Eu sunt din Cluj și aici există un liceu de teatru și coregrafie. Știu că mai sunt prin Buzău, Timișoara, Arad, București.

| transsa a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat un liceu cu profil de actorie sau teatru, poti sa faci orice liceu si dupa sa faci facultatea de teatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am auzit sa existe pe undeva liceu cu profil de actorie. Poate, nu stiu. Dar facultate, da. Ca sa ajungi la IATC ti-ar fi de folos un liceu cu profil umanist (multa-multa literatura). Crezi ca poti citi atit? Poti memora biblioteci intregi? Daca da, succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca vrei atat de mult faci un efort si te muti intr un oras in care exista un liceu cu profil artistic. Daca nu esti dispus atunci exista oricand o facultate de arte pe care poti sa o urmezi, dar probabil 4 ani de liceu in acest domeniu te vor ajuta mult mai mult. Acuma depinde cat de mult vrei as faci asta si la ce sacrificii esti dispus.

| MariusF23 a răspuns:

Salut. In primul rand talentul nu exista. Exista doar munca depusa in acest domeniu. In al doilea rand iti recomand sa te duci la un liceu care sa aiba profil uman, preferabil filologie.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Caută un liceu de artă în oraşul tău; acolo trebuie să existe o clasă de actorie. Cel puţin la mine aşa e, există secţii de artă plastică, coregrafie, teatru, muzică etc.

| blueal a răspuns:

Iti sugerez sa te duci pe un profil care se bazeaza mult pe romana si limbi straine pentru ca poti urma dupa o facultate de actorie si te va ajuta foarte mult, nu situ daca iti perimiti sa mergi in alt oras sa studiezi asa ca poti sa te pregatesti pentru o facultate specialiata pe asa ceva.Bafta:***