| Lamaitzza a întrebat:

Am o intrebare si as vrea sa argumentati raspunsul.
Am o icoana la care ma rog in fiecare seara si este foarte speciala pentru mine dar a inceput sa ii rugineasca rama. M-am gandit sa dau cu niste acuarele pe rama (acrilice=acelea care sunt ca si vopseaua pentru cei ce nu stiu ). Intrebarea este, sa dau sau sa nu dau, pentru ca nu stiu daca e pacat sau nu, nu e problema ca ma deranjeaza ca a ruginit rama, icoana imi va fi la fel de draga intotdeauna doar ca ma gandeam poate ca nu ar fi o problema sa o ingrijesc un pic. Voi ce credeti? Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Eu consider ca daca ingrijesti icoana nu este niciun pacat. Pacat ar fi sa desenezi mustati si ochelari pe ea.

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Frate nu mai tine icoana in ploaie si nu cred ca este pacat sa vopsesti rama.

| Lamaitzza explică (pentru William):

Dar nu am tinut-o in ploaie, normal ca nu laughing, este o icoana veche si na..se degradeaza. :-s

| William a răspuns (pentru Lamaitzza):

Funda?

| William a răspuns (pentru Lamaitzza):

Eu consider ca daca ingrijesti icoana nu este niciun pacat. Pacat ar fi sa desenezi mustati si ochelari pe ea.

| SMarius a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca poate te rogi degeaba? De ce te rogi la icoana si nu la Dumnezeu?

| Lamaitzza explică (pentru SMarius):

Ma rog la Dumnezeu prin icoana, daca nu sunteti ortodox va rog sa nu incepem o discutie fara rost :d. Este un subiect sensibil pentru mine.

| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Eu zic sa o lasi asa. Nu conteaza cum arata, atata timp cat tu stii ca este un obiect valoros pentru tine, o sa pastrezi icoana in sufletul tau intacta, fie ca este rupta, sau degradata.
Nu este pacat sa o pictezi, pentru ca nu o iei ca pe o gluma.

| olgun a răspuns:

''Am o icoana la care ma rog in fiecare seara '' ..Acesta este pacatul cel mai mare. orice ai face nu ar fi pacat mai mare decat cel pe care spui ca-l faci in fiecare seara. Ceea ce faci tu se numeste idolatrie, asociere, politeism.

| simi6 a răspuns:

Daca e o icoana din acelea care au avut rama metalica de alama (galbuie) atunci incearca si curat-o prin frecare cu pasta de dinti pusa pe o carpa moale. Eu am obtinut rezultate asa pentru diverse lustruiri