| perceive a întrebat:

as dori sa stiu, cum se fac bijuteriile din pasta FIMO! se baga la cuptor? cum? vreau mai multe informatii! multumesc!

4 răspunsuri:
| ServanaAtoni a răspuns:

Fimo este o pasta modelatoare, si ce este frumos la ea sunt efectele. poti gasi fimo transparent, mi se pare ca este si fosforescent:X
din cate stiu eu nu trebuie tinute la cuptor la temperaturi mai mari de 110-130 grade pentru ca se vor arde.(cuptorul aragazului, nu cel cu microunde)timpul de coacere este de 30 de minute.
dupa ce le scoti din cuptor trebuie date cu lac pentru protectie si stralucire.
de facut nu e mare lucru, alegi culorile si pur si simplu te joci, faci diferite forme; flori, stelute, etc.cumperi suportul metalic pe care il introduci in pasta si gata, ai niste cercei noi
in cazul in care se vor pata, ii poti spala linistita pentru ca sunt rezistenti la apa.
ai grija la fum, vezi sa fie cat mai aerisita camera, cand te apuci de treaba deschide larg ferestrele.
mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se baga in cuptor, numai ca emana o substanta toxica si este bine sa lasi geamul deschis la bucatarie, si in afara de asta nu este indicat sa se mai gateasca la cuptorul in care ai uscat fimo.
130 C pentru chestii mici cca 20 de minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, articolele astea ar putea sa te ajute :
http://metropotam.ro/La-zi/2008/06/art5155282198-Cum-sa-modelezi-fimo/
http://lorette.ro/cum-se-foloseste-fimo/
http://ilovehandmade.ro/2009/11/08/pasta-polimerica-de-tip-fimo/
http://ilovehandmade.ro/2009/07/23/cateva-lucruri-de-retinut-despre-fimo/
http://www.allex.ro/fimo.htm

eu iti pot spune ca pasta fimo este de fapt pasta polimerica, intalnita sub mai multe denumiri, in functie de firma producatoare. cea de la eberhard faber - FIMO, este cea mai cunoscuta, si dupa parerea mea, cea mai buna.(mai sunt si altele: cernit, sculpey etc). timpul si temperatura de coacere il gasesti pe fiecare pachetel in parte (depinde de textura pastei - transparenta, cu sclipici s. a.).
e recomandata coacerea intr-un cuptor electric, pentru a putea regla precis temperatura. eu le coc in acelasi cuptor pe care il folosesc si pentru gatit, nu stiu daca e bine sau nu :D.
in rest, e bine sa lucrezi cu mainile f. curate, fimo se murdareste foarte usor!
daca esti incepatoare, uite-te pe youtube, gasesti multe tutoriale interesante din care sa te inspiri.
Succes!:)

| allesendethier a răspuns:

Nu neaparat:). Exista si pasta fimo care se intareste in contact cu aerul.si sunt anumite fimo, care au si instructiuni pentru incepatori. Poate te ajuta www.margele.net. Sper ca ti-am fost de folos.