| perceive a întrebat:

as dori sa stiu, cum se fac bijuteriile din pasta FIMO! se baga la cuptor? cum? vreau mai multe informatii! multumesc!?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista instructiuni pentru incepatori. Poate te ajuta www.margele.net. Sper ca ti-am fost de folos.

si m-am interesat : Da, se baga in cuptor, numai ca emana o substanta toxica si este bine sa lasi geamul deschis la bucatarie, si in afara de asta nu este indicat sa se mai gateasca la cuptorul in care ai uscat fimo.

130 C pentru chestii mici cca 20 de minute.

iar alta fata zice ca Nu neaparat:). Exista si pasta fimo care se intareste in contact cu aerul.si sunt anumite fimo :))

succes:*

| macgyver a răspuns:

Si eu lucrez la asta margele si din cate stiu se fac figurile dorite si in functie de pasta se baga la cuptor 15-20 de minute.

| lemonlollipop a răspuns:

Dupa ce ai obtinut forma dorita, se baga la cuptor la cam 150-200 grade (cuptorul trebuie sa fie incins cand o bagi), si o lasi intre 5 si 20-30 de minute (depinde de marime) happy
Spre ca te-am ajutat

| ooooooops a răspuns:

Da ...iti modelezi obiectul dorit si apoi o pui la cuptorul incalzit la temperatura 180-200 si pe 10 minute o lesi acolo

| jeny a răspuns:

Eu am facut.eu super. o modelezi cu mana. faci ce model vrei si o bagi l cuptor dar nu o ti mai mult de 3min, de fapt de uiti si u l ea sa nu ardabig grin, si dupa o lasi sa se raceasca si gatabig grin...nu mai am timp si asa multa rabadre ca asi mai face si eu. app sa stii c exista si altfel de plastilina care din contra se intareste l rece sau l temperatura camere, sa nu-ti iei ca se rupe repede