| dddddddiiiiiiiieeeeeeeenuuutzaa a întrebat:

care stie cum sa fac o paleta de culori la desen si ce culori trebuie sa combin?

Răspuns Câştigător
| diasasak a răspuns:

Iti pui culorile principale rosu galben albastru, apoi cele secundare oranj verde violet, apoi faci niste griuri din culoare principala+culoarea complementara a ei, care este una din culorile secundare, respectiv: rosu+verde in proportie egala, albastru+oranj in proportie de 1:2, galben+violet in proportie de 1:3. astea sunt griurile colorate. mai aveti griurile neutre care se fac din alb si negru in diferite proportii. mai aveti apoi alb si negru care folosesc la deschiderea sau inchiderea unei culori si nu in ultimul rand pamanturile- umbra arsa, umbra naturala, siena naturala, siena arsa, ocru. cam asta e paleta