| anastasia799 a întrebat:

Bună! Caut o piesă de teatru cu opt personaje feminine și unul/doua masculine

1 răspuns:
| VENON a răspuns:

Găsirea unei piese de teatru cu exact opt personaje feminine și unul sau două masculine poate fi o provocare, dar există câteva exemple de piese care se apropie de această cerință, mai ales în teatrul contemporan sau în adaptările libere. Iată câteva sugestii:
1. „8 Femei" (original: „Huit Femmes") de Robert Thomas
Aceasta este o comedie dramatică și polițistă cu opt personaje feminine, în care fiecare femeie este suspectă de o crimă. Deși există un singur personaj masculin (victima), acesta nu este activ pe scenă. Piesa a fost adaptată și într-un film celebru.
2. „Așteptându-l pe Godot" (Waiting for Godot) de Samuel Beckett
În general, această piesă are două personaje masculine (Vladimir și Estragon), dar, în funcție de interpretare, se poate adapta pentru a include și personaje feminine. Distribuția poate fi flexibilă, iar piesa permite o abordare creativă.
3. „Scaunele" (Les Chaises) de Eugène Ionesco
O piesă absurdă care implică două personaje principale și numeroase alte prezențe sugerate, care ar putea fi interpretate în moduri diverse, inclusiv cu un grup mai mare de actori. Poate fi adaptată pentru mai multe personaje feminine.
Dacă ai nevoie de o piesă specifică cu exact 8 femei și 1-2 bărbați, ar putea fi necesar să explorezi lucrări mai puțin cunoscute sau să adaptezi o piesă existentă. Teatrele și dramaturgii contemporani oferă uneori producții mai flexibile din acest punct de vedere.