| ralu01raluca a întrebat:

E legal ca un copil sa vanda limonada?

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Legal nu e, dar nu cred ca te-ar baga cineva in seama pentru asta.Numai sa ai cui s-o vinzi...

| fuzzer a răspuns:

Trebuie sa ai autorizatie.

| ceaiuldetei a răspuns:

Depinde unde vinzi limonadă. Depinde de țară. S-ar putea ca ăia de Polul Nord să te înjure : ) Glumesc.

De legal, e legal, dar trebuie să înțelegi niște treburi.

În teorie, se poate. Nu cunosc oameni care să fi făcut asta, dar cred că dacă un adult vinde limonadă, cineva s-ar lua de el, dacă n-ar avea niște garanții. Pe când de un copil, nu cred că s-ar lua cineva (în afară de ăia care fac mișto), dar produsul tău trebuie să fie în regulă și trebuie să demonstrezi asta cumva (având, de exemplu, o hârtiuță la mână, pentru că oamenii sunt suspicioși, în general și nu toți sunt de acord să cumpere, spre exemplu, de pe marginea drumului, pentru că ai tot felul de idei în cap - dacă produsele alea sunt otrăvite, dacă s-a pus și altceva în băutură, dacă-dacă-dacă).

Întreabă părinții sau ajută-te de google și vezi ce vești primești din rezultatele care ți s-au afișat. Succes.

| yekto a răspuns:

Depinde de varsta. in pricipiu are voie jumatate de norma (4 ore). asa era acum 4, 5 ani. dar nu mai stiu de la ce varsta puteau incepe, 12 ani cred. poti gasi pe net.
presupun ca celelalte hartoage sunt ok altfel dai de altfel de belele daca dai de un politist/ control mai sarguincios

| iflirius a răspuns:

Logic, dacă limonada e făcută de tine.
Eu am făcut deja asta mai demult. Mi-am deschid un stand cu niște prieteni și am vândut pur și simplu. Nu-i mare lucru big grin

| wqreqwfsaddwqa a răspuns:

Da, de ce nu?