| Bianca0902 a întrebat:

puteti sa-mi povestiti ce se intampla in cartea twilight zori de zi partea a-2 a

Răspuns Câştigător
| KatnissEverdeen a răspuns:

Păi cartea Zori de zi nu se imparte ca si filmu...ea este așa:
Începe cu căsătoria lui Edward și a Bellei care are loc în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Jacob Black se întoarce cu prilejul nunții, și, deși încă rănit, îi spune Bellei că vrea doar ca ea să fie fericită. După ceremonie, Edward și Bella se îndreaptă către Insula Esme, un dar oferit de către Carlisle soției sale. Ei fac dragoste, dar acest fapt naște un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soția lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugămințile Bellei îl fac însă să își schimbe părerea. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău și își dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului și de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul și îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, știind că aceasta și-a dorit mereu un copil.
Jacob află că Bella este însărcinată, și că sarcina a adus-o într-o stare îngrozitoare de epuizare. Vârcolacii, văzând în copilul nenăscut al Bellei o amenințare, iau decizia să atace familia Cullen și să omoare atât pe Bella cât și pe copil. Simțind că așa ceva ar fi nedrept, Jacob se opune deciziei luate de Sam, liderul grupului, și, invocându-și dreptul de Alpha, se retrage din haită. El este însoțit de frații Leah și Seth Clearwater, și toți trei ajută familia Cullen să o protejeze pe Bella.

După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate și Jacob hotărăște să îl ucidă imediat ce se va naște. Bella aproape că moare în timpul nașterii, însă Edward reușește să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente și dureroase a Bellei în vampir, Jacob formeaza o legatura în mod involuntar în cu fiica Bellei, Reneesme
Până aici a apărut filmul.

Asta va urma...

Lucrurile se precipită însă când Irina, un vampir din clanul Denali o vede pe Renesmee, fiica celor doi, crede în mod greșit că aceasta este un „copil nemuritor", fapt ce ar încălca grav regulile lumii vampirilor, și pleacă să informeze clanul Volturi. Într-o încercare de a salva copilul, familia Cullen adună vampiri din toată lumea pentru a le sta drept mărturie că Renesmee nu poate fi un copil vampir. La o lună după apariția Irinei în Forks, clanul Volturi sosește pentru a pedepsi familia Cullen, însă, atunci când descoperă că au fost greșit informați, o execută imediat pe Irina pentru greșeala ei. Ei rămân însă indeciși asupra faptului dacă Renesmee ar trebui să fie tratată ca o amenințare la adresa lumii vampirilor sau nu. Alice și Jasper, care își părăsiseră familia înainte de confruntare, se întorc la timp cu Nahuel, o ființă de 150 de ani jumătate om, jumătate vampir ca și Renesmee. El demonstrează că ființele ca el nu prezintă nicio amenințare și Volturi sunt siliți să plece, iar Edward și Bella își câștigă dreptul la o existență tihnită alături de fiica lor.

Sper că ai inteles... Pa pa

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bianca0902 explică:

Si jacob si renesmee vor fi impreuna