| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! Ati putea sa imi spuneti si mie care va pricepeti bineinteles, cam cat as putea sa iau pe niste monede cu semnul crucii cavalerilor templieri pe ele vechi de circa 800 de ani sau mai mult. Va intreb ca sa nu fac vreo prostie sa le vand fara sa ma interesez deoarece cineva mi-a oferit 100 de euro pe bucata. Am cautat diverse site-uri de numismatica si din Romania si din alte tari dar pe niciunul nu gasesc nici o informatie folositoare

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca dai o cautare pe Google ai sa vezi ca se gasesc pe toate drumurile.
Ce te face sa crezi ca ale tale sunt autentice?

| StefanescuDaniel explică (pentru darrio2007):

Faptul ca in urma cu circa 80 de ani cand au fost gasite la un loc de excavari din Anglia nu se puteau face asemenea replici si ca in timp am fost cu cineva de la mine din familie la 3-4 anticari, dar in acea vreme nu vroia sa o vanda.

| gabicoo a răspuns:

Pune poze cu una din monezi. Fotografiază moneda față - verso. Ca să ne dăm seama ce ai.

| StefanescuDaniel explică (pentru gabicoo):

Acestea sunt ale mele va las linkul aici
https://www.olx.ro/......in8Me.html

| gabicoo a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Prețul pus de tine pe OLX pare a fi corect. Dar nu cred că vei avea succes. Nu există piață în România pentru așa ceva. Sau dacă există - doritorii vor să cumpere pe nimic și să scoată profit maxim.
Poți lăsa la 1.000 lei bucata - dar în nici un caz să nu accepți 100 euro = 500 lei. Cel care ți-a făcut oferta scoate dublu din revânzare.

Periodic se organizează târguri tematice pentru numismați. Vezi când se ține unul în localitatea ta, sau într-o localitate mai mare din apropierea domiciliului tău, mergi cu una dintre monezi la târg și testează piața. Vezi cât îți oferă cei de la târg pe monedă și în funcție de oferta tu poți cere dublu pe OLX.
Succes.

| StefanescuDaniel explică (pentru gabicoo):

Va multumesc pentru raspuns stimate domnule. Daca doriti ma puteti contacta pe FB ma gasiti cu numele Daniel Aris Stefanescu daca si dumneavoastra sunteti interesat. Multa sanatate va doresc si multumesc inca odata pentru informatii