| diana_3977 a întrebat:

Buna seara TPU, as avea nevoie de ideile voastre, la scoala se face un concurs pentru cea mai frumoasa clasa, si nu prea stim cum sa o decoram, cum sa facem panourile etc. si as avea nevoie de ideile voastre, mentionez ca sunt in clasa a 7a.

orice idee este bine primita

3 răspunsuri:
| Ella_4255 a răspuns:

Pai in primul rand sa fie curatenie in clasa
apoi :
- cat mai multe tablouri
- un panou cu cei mai buni elevi din clasa
- un panou unde va expuneti creatiile - poezii, desene, compuneri, lucru manual
- ceva unde sa va puneti cele mai bune lucrari, teste din cls
- mobilierul ingrijit - stergeti bancile, puneti bani de lac si datile
- puneti chestii ca la biblioteci cu autori si date despre ei
- faceti dulapul sa arate bine - daca se poate sa aveti un raft vizibil al dulapului unde tineti niste carti asa mai speciale ca la o minibiblioteca
- aliniati bancile
- faceti la tehnoogie sau daca nu acasa niste chestii de origanni si expunetile undeva, maketele sunt si ele bine venite
- faceti vreo 2 -3 poze cu toata clasa si d-l sau d-na diriginte si afisatile de asemenea
- puteti face ceva foarte original - un panou cu recorduri ale clasei de genul ( cel mai bun sportiv, cel mai talentat artist, cel mai tocilar - pardon destept, cel mai mare cititor, cel care manank cel mai sanatos, cel mai inalt, cel mai scund, cel mai slab, cel mai gras, cel mai cuminte, etc )
nu stiu sper ca te-am ajutat clasa noastra arata bine in urma acestor decoruri.
Aaa puteti face o expozitie de caiete ingrijite, puteti pune la vedere o harta de geografie, de istorie, niste tabele la kimie si fizic, ceva panouri de biologie, o sectiune cu referate, una cu impresii cum va simtiti in acea sc sau cls etc. Bafta!

| BrokenWings a răspuns:

Buna:*

In clasa mea eu sunt responsabila cu decorarea salii. Pai trebuie sa te asigur ca este curat! Ai putea face ceva decoratiuni care sa atarne de pe tavan. Sa ai niste flori fumoase in pervaz. Daca aveti perdele puteti sa le prindeti cu o fundita :X dar pentru asta geamurile trebuie sa fie curate. Eu si o colega am decupat din polistiren o tulpina de floare la care i-am adaugat flori pe care am pus poze cu clasa din excursi sau din activitati. Mai avem un panou cu diplome care are forma de norisor. La tabla ai putea lipi niste flori sau bubureze dinacelea care se lipesc (gasesti in florarii).
In vacanta semestriala am fost la scoala cu inca vreo 4 colegi si am pus niste 3 rafturi pe care am asezat o poza cu clasa (in rama) o vaza mica decorativa si tot felul de decoratiuni.

A nu trecut am pus pe un panou portretele colegilorlaughing (la desen am avut de realizat portretul colegului de banca) si cu ocazia asta le-am si expus. Au fost grozave!

| stelear a răspuns:

Faceti un perete si il decorati cu ...verde mult verde ex:copaci,pasari, chesti din astea NATURA si ii spuneti sloganu asta:NOI IUBIM NATURA, TU? faceti pentru eco pe profesori ii marcheaza mult si faceti si niste chestii in care sa spuneti recicleaza gunoiul, bla bla bla ai priceput ideea ce vreau sa zic o tema din asta pentru VERDE sa imi zici ce ati facut!