| izzy2011 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Imi puteti da va rog 10 curiozitati de genul " Stiati ca..." despre fizca.Cat de repede va rog.

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

În jurul anului 600 înaintea erei noastre, în Grecia Antică s-a descoperit că anumite răşine de conifere, dacă sunt frecate de ţeşuturi de haină, capătă proprietatea să atragă obiecte foarte mici. Aceste răşine poartă denumirea de chihlimbar, iar în limba greacă antică se numeau "electron". Acum înţelegem că prin frecare de fapt chihlimbarul se electriza, prin pierderea sau primirea de electroni.
Din 11 inventii patentate de Nikolai Tesla, pentru industria hidroenergetica, azi sunt in folosinta 9 dintre ele, neschimbate.
Nicolaus Copernic, astronom polonez, preot şi prelat catolic, născut în 1473, este autorul teoriei heliocentrice a sistemului solar?(Soarele se află în centrul sistemului nostru planetar). Înainte de asta se credea că Soarele se învârte în jurul Pământului.
Un kilogram de uraniu are energie cat sase milioane de kilograme de carbune.
Printr-un inel superconductor, odată stabilit un curent electric circular, acesta se poate menține infinit în timp dacă temperatura este menținută constantă și nu intervin câmpuri magnetice puternice. (vezi articolul...)
Pe stelele neutronice, o linguriță cântărește cât un om pe Pământ.
Dacă fiecare stea din Calea Lactee ar avea mărimea unui fir de nisip s-ar putea umple un bazin de înot olimpic.
Ai nevoie de 17 muschi pentru a zambi si 43 pentru a te incrunta.
Daca tipi timp de 8 ani, 7 luni si 6 zile, o sa produci suficienta energie pentru a fierbe o ceasca de cafea.
Pentru a inghiti sunt necesari 25 de muschi.

Surse: http://funchild.ro/stiati-ca/fizica.html; http://ro.wikipedia.org/wiki/Portal:Fizic%C4%83/%C8%98tia%C8%9Bi_c%C4%83; http://funchild.ro/stiati-ca/diverse.html

2 răspunsuri:
| tibi2000 a răspuns:

Alunele constituie unul dintre ingredientele dinamitei?
1 kg de lamai contine mai mult zahar decat un kg de capsuni?
Ai nevoie de 17 muschi pentru a zambi si 43 pentru a te incrunta?
A existat o specie de cal care avea marimea unei pisici de casa?
Barbatii au de sase ori mai multe sanse sa fie loviti de fulger decit femeile?
Bebelusii se nasc fara oasele genunchilor care apar abia la varsta de 2-6 ani?
Beethoven isi baga capul in apa rece inainte sa compuna?
Cand stranuti, toate functiile corpului se opresc, chiar si inima?
70% din oameni se tem mai mult de paianjeni decit de moarte?
China reprezinta 25% din populatia lumii?

| maya1 a răspuns:

AI auzit de " GOOGLE"? E foarte bun si nu trebuie sa te rogi de nimeni...