| Geoobff a întrebat:

Am si eu on intrebare : Cine au fost geto-dacii?
FUNDA! happy

Răspuns Câştigător
| allexya501 a răspuns:

Ce legatura are aceasta intrebare cu categoria pe care ai ales-o?
Oricum raspunsul este:

Geto-Dacii
-faceau parte din marea familie a tracilor si locuiau pe teritoriul dintre Carpati, Dunare si Marea Neagra.

Datorita reliefului variat si bogatiilor naturale, ei se ocupau cu agricultura, crestera animalelor si apicultura.

-ei erau organizati in ginti (in cadrul carora s-a dezvoltat familia), in triburi si uniuniuni de triburi;

-fiind un popor razboinic, geto-dacii au ridicat cetatii intarite, in care au construit sanctuare destinate ceremoniilor religioase.

- geto-dacii credeau in nemurire. practicau sacrificiul dee animale inm cinstea zeilor, pentru ca acestia sa-i pretejeze.

-in sacolul I i.hr.,Burebista (82-44 i.hr.) a reusit sa uneasca toate triburile geto-dace intr-un singur stat cu capitala la sarmizegetusa.

FUNDA?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stramosi dacilor

| dracu14 a răspuns:

Vrei istoria predata in scoala sau cea reala?
http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58
uita-te la documentarul asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce ai invatat la scoala? Gasesti informatii suficiente in istorie.

| inconscient a răspuns:

Stramosii nostri! laughing

| Geoobff explică (pentru inconscient):

Stiu ca sunt, dar as vrea o explicatie mai dezvoltata! happy

| inconscient a răspuns (pentru Geoobff):

Pe care nu o stiu! laughing Scuze! laughing

| Geoobff explică (pentru inconscient):

Nu este nicio problema.Am rezolvat-o

Răspuns utilizator avertizat
| monikdragutza a răspuns:

Geto-dacii reprezinta ramura nordica a tracilor, care traiau in spatiul carpato-danubiano-pontic. Originea lor este indo-europeana, iar civilizatia lor se incadreaza arheologic in epoca fierului. Ei sunt numiti "geti" in izvoarele grecesti iar in cele latine "daci", primul care foloseste acest termen fiind Caesar. Prima atestare documentara a getilor ii apartine lui Herodot si dateaza dn anul 514 i.Hr. cu prilejul expeditiei lui Darius I.

| Corchie_Adrian_1993 a răspuns:

Geto-dacii au facut parte din neamul traco-getilor!

| pricea a răspuns:

Ramuria nordica a neamurilor trace care popula în Antichitate spațiul carpato-dunărean.

| abbey20 a răspuns:

Geto-dacii sunt stramosii dacilor, ramura nordica a tracilor.