| Adoniaa a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor big grin Am primit tema la ist. artei sa comentez 2 opere de-alui Leonardo Da Vinci si nu prea stiu cum sa le comentez sa fie bine. M-ati putea ajuta? Funda big grin

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Ce noroc pe capu` tau sa primesti astfel de teme!
In primul rand scrii autorul, numele operei si unde se gaseste ea expusa.
Apoi specifici curectul artistic din care face parte (cu anul aparitiei lucrarii) si genul (natura moarta, portret, peisaj etc. sau, daca-i statuie, bust, ecvestra etc.)
Urmeaza sa descrii ceea ce vezi, analizand elemenetele plastice, mijloacele de expresie, vorbesti despre acordul cromatic (daca-i tablou) dominanta de culoare, armonia, contrastul, felul in care cade lumina si daca-i statuie poti vorbi despre materialul folosit, tehnica, perspectiva.
Trebuie sa spui, in cateva cuvinte mesajul pe care ti-l transmite artistul si impresiile tale personale, impactul pe care lucrarea l-a avut asupra ta (aici nu te sfii sa spui fix ce crezi despre acea lucrare si nu ceea ce cred criticii).