| ZeePinkStar a întrebat:

Buna TPU :] As vrea sa imi spuneti ce citate (din cartile voastre preferate) v-au impresionat cel mai mult?:] Pe mine, m-a impresionat citatul din Mizerabilii "Animalele nu sunt altceva decat imaginile virtutilor si viciilor noastre, perindandu-se inaintea ochilor nostri, fantome vizibile ale sufletelor noastre". Multumesc pentru raspunsuri :]

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

"Ce este Codul Moral?
S-a uitat in jos, surprins, pe deasupra ochelarilor, si a spus : Este facultatea care ne permite sa distingem binele de rau."

"Este o caracteristica specifica rasei voastre - intotdeauna minte, intotdeauna isi asuma virtuti care nu ii apartin, intotdeauna le neaga animalelor superioare, care sunt singurele care le poseda. Niciun animal nu face vreodata un act de cruzime - acesta este dreptul celor care poseda un Cod Moral. Cand un animal provoaca durere o face cu inocenta; nu este o rautate; pentru el nu exista rautate. Si nu provoaca durere din placerea de a o provoca - numai omul face asta. Inspirat de abjectul Cod Moral al sau! Un cod ce are ca functie de a distinge binele si raul, cu libertatea de a alege pe care dintre ele sa le faca. Ce mare avantaj poti avea din asta? El alege mereu, si in noua cazuri din zece alege raul. Nu ar trebui sa existe rau; si fara Codul Moral nu ar putea sa existe unul."
Mark Twain-Strainul misterios

3 răspunsuri:
| USAGirl a răspuns:

'' Trei persoane pot pastra un secret doar daca doua dintre ele au murit '' - Micutele Mincinoase Fundaaa? :X

| mynameiselena a răspuns:

"De ce sa ne lasam prada disperarii, cand viata se termina atat de curand si moartea este o intrare atat de sigura in fericire-in slava?"
".ei bine, si dumneata ai o putere asupra mea, si poti sa-mi faci rau, dar nu indraznesc sa -ti spun care este punctul meu vulnerabil, ca nu cumva, desi imi esti credincioasa si prietena, sa ma strapungi pe loc."
"Nu stiu din ce sunt plamadite sufletele noastre, dar stiu ca al lui si al meu sunt la fel."
"Unicul gand al vietii mele este el. Daca totul ar pierii si n-ar ramane decat el, eu as continua sa exist, iar daca totul ar ramane si el ar fi nimicit, universul s-ar transforma intr-o uriasa lume straina mie si mi s-ar parea ca eu nu mai fac parte dintr'insa."

| Jоvαnα a răspuns:

Gelozia e sentimentul care te face ridicol şi te înjoseşte. Gelozia este umbra iubirii.
Iubirea adevărată înfruntă lumea, e generoasă şi mândră. Nicio plăcere în iubire nu se poate compara cu afişarea ei în faţa oamenilor. Numai iubirea vinovată se ascunde.
Iubirea nu este un târg: te iubesc pentru că mă iubeşti. Iubirea este o certitudine: te iubesc pentru că te iubesc.
Îmbrăţişarea e un preludiu care trezeşte simţurile. În public, îmbrăţişarea îşi pierde vraja şi devine un act convenţional ca şi strângerea mâinii.
Nimic nu este mai puţin logic ca viaţa.

Romanul Jar – de Liviu Rebreanu