| RockLegend a întrebat:

BUna TPU happy

De ce iluminati au ales simbolul cu piramida si cu ochiul ala in varf? dc o piramida? si ce semnifica acel simbol?

4 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Urmareste pana la capat acest seminar:
http://eusuntcelcesunt.blogspot.com/......assim.html

| nodeerskulls a răspuns:

Triunghiul este o figura geometrica sacra, ce reprezinta iluminarea si ascensiunea. De la o baza materiala, pornesti si ajungi catre punctul iluminarii (varful). Piramida este bazata pe triunghi, deci trage concluzia. De asemena, piramida reprezinta primii arhitecti adevarati, cei ce au modelat lumea dupa legile lor.

Ochiul este "ochiul providentei", ochiul ce vede tot si stie tot, un fel de prezenta care supravegheaza.

Si piramida cu ochiul nu etse un simbol oficial illuminati, doar o combinatie de simboluri asociate lor care evoca organizatia cel mai bine in randul populatie. Sunt multe simboluri masonice mult mai subtile.
P
Pentru mai multe informatii asupra simbolurilor masonice poti sa te uiti pe google, dar pentru masonerie in mass-media uita-te pe vigilantcitizen.com

| TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet a răspuns:

Ochiul reprezinta ochiul care vede tot si mai este si o bufnita care simbolizeaza zeita iadului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simbolizeaza sinele care sta de veghe mereu in locul de unde poate cuprinde cu vederea toata fiinta.